Walka o stawy | Super Tydzień

  • 24.03.2019, 09:43
  • juna
Walka o stawy | Super Tydzień
Utrata pracy przez część załogi to nie jest jedyny problem gminy Rejowiec Fabryczny po likwidacji cementowni. Wiadomo już, że pracownicy mają dostać odprawy, ale wciąż pozostaje nierozwiązany problem funkcjonowania stawów w Kaniem.

Jak pisaliśmy, stawy w Kaniem zasilane są w znacznym stopniu wodą odpompowywaną z kopalni margla, która działała przy cementowni. Jeśli zakład zostanie całkowicie zamknięty, w stawach będzie za mało wody. Temat ten poruszył podczas ostatniej sesji przewodniczący Rady Gminy Rejowiec Fabryczny Mirosław Maziarz. Złożył też interpelację, w której zwraca uwagę na możliwe zagrożenie dla ekosystemu wodno-leśnego na tym terenie.

Wójt Zdzisław Krupa przekazał już zapytanie radnego do prezesa zarządu Cement Ożarów Janusza Miłucha. Dokument trafił również na biurko marszałka województwa lubelskiego, wojewody lubelskiego, starosty chełmskiego oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. Na razie nikt nie odniósł się do problemu.

W dokumencie możemy przeczytać o tym, że wstrzymanie pracy kopalni marglu, a co za tym idzie zaprzestanie odprowadzania wody do stawów, grozi "likwidacją całości lub części istniejących stawów (131,20 ha) oraz zmianą stosunków wodnych we wspomnianym w interpelacji Pawłowskim Obszarze Chronionego Krajobrazu".

Przewodniczący, wójt i mieszkańcy czekają teraz z niecierpliwością na odpowiedź Cementu Ożarów S.A. w tej ważnej dla gminy sprawie.

juna

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe