Zarząd Dróg Miejskich zlikwidowany | Super Tydzień

  • 04.03.2019, 08:43
  • AN
Zarząd Dróg Miejskich zlikwidowany | Super Tydzień
Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie likwidacji Zarządu Dróg Miejskich. Pracownicy tej jednostki zostaną zatrudnieni w urzędzie miasta, a baza lokalowa ZDM zostanie wynajęta lub sprzedana.

Powód likwidacji jednostki specjalizującej się w remontach dróg to uwarunkowania ekonomiczne. Najważniejsze zadania, takie jak: przebudowa dróg, budowa chodników, przepustów, elementów infrastruktury odwadniającej, zimowe odśnieżanie dróg, utrzymanie ich czystości są realizowane w formie zamówień publicznych lub przez spółki komunalne. Jednocześnie likwidacja jednostki spowoduje możliwość zagospodarowania mienia znajdującego się obecnie w jej zasobach. Jaki pomysł ma miasto na nieruchomość przy Chełmińskiego, dopytywał na jednej z komisji radny Dariusz Grabczuk. Jak wyjaśniła wicedyrektor departamentu inwestycji i rozwoju Katarzyna Fik, miasto rozważa dwa alternatywne rozwiązania dotyczące zagospodarowania jednostki. Pierwsze z nich to wynajęcie całej bazy.

- Chciałabym tutaj odnieść się do danych z lipca 2017 r., kiedy to ZDM część swojego majątku wynajmował. Kwota, która była generowana w skali roku z tego tytułu, to 35 424 zł. Biorąc pod uwagę, że wynajmowano tylko część mienia, a teraz będzie możliwość zagospodarowania pełnej nieruchomości, w skali roku oszacować można, że dochody z tytułu dzierżawy budynków i gruntu będą wynosiły ok. 104 tys. zł - wyjaśniła radnym wicedyrektor Fik.
Kolejnym rozwiązaniem jest możliwość sprzedaży nieruchomości. Biorąc pod uwagę, że na terenie miasta nie ma zbyt dużo terenów inwestycyjnych, które można byłoby wykorzystać np. pod budowę wielorodzinną, realne byłoby zyskanie bardzo korzystnych stawek ze sprzedaży tej działki. 

- Powierzchnia działki to ok. 1 ha. W bezpośrednim sąsiedztwie ZDM prowadzona jest obecnie inwestycja, polegająca na budowie budynków wielorodzinnych, stąd też można zakładać, że teren ten będzie atrakcyjny dla inwestorów. To z całą pewnością przełoży się na ewentualną cenę sprzedaży działki - argumentowała podczas dyskusji Fik.

Awantura domowa zakończona śmiercią. Jak do tego doszło? [CZYTAJ]

Jak podała wicedyrektor departamentu inwestycji i rozwoju, w ciągu ostatnich dwóch lat działki zlokalizowane w tym sąsiedztwie osiągały cenę 50 - 60 zł za mkw. Na podstawie tych kwot ratusz szacuje, że cena ze sprzedaży samego gruntu będzie wynosiła ok. 600 tys. zł. Dodatkowo na terenie obiektu znajduje się budynek - ok. 1000 mkw, do sprzedania szacunkowo 680 zł za mkw. W sumie na sprzedaży całej nieruchomości miasto zyskałoby ok. 1 mln 200 tys. zł.
Radny Tomasz Kazimierczak poruszył z kolei inny problem - co stanie się z pracownikami ZDM po likwidacji. Wicedyrektor Fik uspokoiła, że wszyscy automatycznie staną się pracownikami ratusza.
- Wynika to bezpośrednio z uchwały - tłumaczyła. - ZDM obecnie ma 32 pracowników na 29,5 etatach. Wszystkie te osoby zostaną pracownikami wydziału inwestycji i dróg.
Radna Joanna Lis dopytywała natomiast, czy fachowcy od dróg trafią też do MPRD. Okazuje się, że miasto nie wyklucza i takich transferów. 
AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
kolega
kolega 04.03.2019, 13:10
teraz kolej na pum he he
La to ja.
La to ja. 04.03.2019, 10:33
Może fakt ,że (" w bezpośrednim sąsiedztwie ZDM prowadzona jest obecnie inwestycja, polegająca na budowie budynków wielorodzinnych, stąd też można zakładać, że teren ten będzie atrakcyjny dla inwestorów. " ) znacząco przyczynił się do likwidacji ZDM a właściwie to do przeniesienia. Kto prowadzi tą inwestycję?

Pozostałe