Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama baner reklamowy

Ich problemy pozna cały kraj | Super Tydzień

Pracownicy socjalni z gminy Leśniowice oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i jednostek podległych uczestniczą w projekcie Liderzy Kooperacji. Z ich doświadczenia skorzystają urzędnicy w całej Polsce.
Ich problemy pozna cały kraj | Super Tydzień

Liderem projektu jest województwo podkarpackie. Pozyskało ono ponad 12,8 mln zł na wypracowanie i wdrożenie modelu kooperacji pomiędzy instytucjami pomocy i integracji społecznej a podmiotami innych polityk sektorowych. Oznacza to, że wybrane gminy i powiaty z całej Polski mają opracować idealne modele współpracy pomiędzy instytucjami zajmującymi się pomaganiem rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

- Celowo używamy terminu kooperacja, a nie współpraca, bo wiąże się on również z efektywnością ekonomiczną - mówi Małgorzata Mądry, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie, która poprowadziła spotkanie w Chełmie.

Pomoc społeczna uczy się korzystania z tzw. kalkulatora zaniechań. Samorządy obliczają na podstawie algorytmu, jakie poniosą koszty, jeśli nie podejmą pewnych działań odpowiednio wcześnie. Szacują, co bardziej się opłaca - zatrudnienie asystentów rodziny, założenie środowiskowego domu pomocy czy skierowanie za jakiś czas podopiecznych do instytucji np. DPS-ów i domów dziecka.

W spotkaniu liderów kooperacji, które odbyło się w ubiegły poniedziałek w Chełmie, wzięli udział pracownicy GOPS-u w gminie Leśniowice i PCPR-u w Chełmie, a także jednostek podległych powiatowi tj. poradnie, dom dziecka, szkoła. Był obecny również przedstawiciel policji.

- Dzięki projektowi nie tylko wymieniliśmy doświadczeniami, ale też się poznaliśmy. Powstała sieć kontaktów, którą uruchamiamy w sytuacji kryzysowej - mówią uczestnicy.

By wypracować zasady współpracy, wzięli oni udział w trzydniowym spotkaniu integracyjnym, które zorganizowano w Domu Spotkań "Na pograniczu kultur" w Kumowie Plebańskim. Nawiązane kontakty przydadzą się, gdy pojawi się wspólny problem do rozwiązania.

Uczestnicy projektu opracowane modele współpracy przetestują na wybranych rodzinach z gminy Leśniowice.  Pracownicy pomocy społecznej, policjanci, urzędnicy różnych instytucji podejmą wspólne działania, by osiągnąć jak najlepszy efekt. Jeżeli coś się nie uda, porażka będzie spektakularna.

- Gminy biorące udział w tym projekcie będą znane w całej Polsce - zapowiada Mądry.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama