Koniec "zysków" z egzaminów?

  • 04.02.2019, 12:51
  • MP
Koniec "zysków" z egzaminów?
Wiele wskazuje na to, że Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w całej Polsce czeka rewolucyjna zmiana. Nowy pomysł rządu zakłada, aby były one finansowane przez wojewodę. Ma to wpłynąć na poprawienie zdawalności wśród młodych kierowców poprzez zredukowanie liczby kolejnych prób egzaminacyjnych. W jaki sposób?

Projekt zmian dotyczących egzaminowania w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego trafił do kancelarii Prezesa Rady Ministrów na początku grudnia zeszłego roku. Ministerstwo Infrastruktury postanowiło przerwać złą passę młodych kierowców w zdobywaniu uprawnień i konieczności płacenia przez nich za kolejne egzaminy. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli, zdawalność w polskich ośrodkach jest najniższa w krajach Unii Europejskiej i wynosi zaledwie 35 proc. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii prawo jazdy otrzymuje już 47 proc. kursantów, a w Niemczech aż 70 proc., i to przy pierwszym podejściu. Wniosek płynący z raportu był jeden - WORD-y dorabiają na egzaminach poprawkowych. Czy jednak tak jest w rzeczywistości? Chełmski WORD zaprzecza.

- Egzaminator ma stałą pensję, niezależną od tego, ile osób przeegzaminował, lub ile osób otrzymało wynik pozytywny bądź negatywny- mówi dyrektor Mariusz Ostrowski. - Uważam, że taka zmiana nie wpłynie znacząco na statystyki zdawalności kandydatów na kierowców. W naszym ośrodku, kierowanym przeze mnie w ostatnim kwartale 2018 r., pozytywny wynik z egzaminu za pierwszym podejściem uzyskało 46,96 proc. Pytanie, czy nie należy powrócić do doszkoleń kandydatów na kierowców, którzy nie radzą sobie z wykonywaniem zadań egzaminacyjnych po 30 godzinach szkolenia praktycznego. Moje działania zmierzają do tego, aby obsługa przyszłych kierowców była w pełni przejrzysta i profesjonalna oraz, aby egzaminy prowadzone w sposób niebudzący żadnych wątpliwości. Moim zdaniem, należałoby się przyjrzeć niektórym rygorystycznym wymaganiom na egzaminie, gdzie po dwóch niewielkich błędach egzaminator musi przerwać egzamin z wynikiem negatywnym. Opłaty wnoszone przez osoby egzaminowane nie mają wpływu na wyniki egzaminów, a co za tym idzie na statystyki zdawalności.

Chełmski WORD szykuje sporo pozytywnych zmian dla kierowców. Jakich? [SPRAWDŹCIE]

Nowe przepisy zakładają, że WORD-y mają być finansowane przez wojewodę i to właśnie do urzędu wojewódzkiego wpływałyby pieniądze z egzaminów. Sami egzaminatorzy również mieliby podlegać bezpośrednio wojewodzie i to on decydowałby o wypłacaniu funduszy ośrodkom, a to - w teorii - rozwiązałoby problem wysokości pensji egzaminatorów. Czy ta zmiana rzeczywiście korzystnie wpłynie na poprawienie statystyk zdawalności egzaminów przez przyszłych polskich kierowców? Dowiemy się tego dopiero w przyszłym roku, ponieważ właśnie wtedy nowe przepisy mają wejść w życie.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe