Świetlica środowiskowa gotowa

 • 01.01.2019, 09:13
 • AN
Świetlica środowiskowa gotowa
Tuż przed świętami odbyło się uroczyste otwarcie świetlicy środowiskowej, którą stworzył w mieście Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Placówka mieści się przy ul. Kopernika 25 A i B. Wolny czas będzie tam spędzać ok. 30 dzieci.

Świetlica środowiskowa została utworzona w ramach projektu "Bliżej rodziny", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Projekt rozpoczął się w lipcu tego roku i potrwa do 30 czerwca 2022.

- Na potrzeby utworzenia świetlicy w październiku 2017 r. miasto przekazało budynek, który następnie wyremontowaliśmy oraz wyposażyliśmy. Odbiór końcowy robót budowlanych odbył się pod koniec listopada - informuje Urszula Gralewicz, p.o. dyrektora MOPR.

Na remont budynku chełmski ośrodek pomocy przeznaczył nieco ponad 221 tys. zł, z czego 180 tys. zł to dofinansowanie ze środków EFS i budżetu państwa, natomiast niewiele ponad  41 tys. zł to dotacja z budżetu miasta. Zakup wyposażenia to dodatkowy wydatek w wysokości ok. 100 tys. zł, który również udało się pozyskać ze środków EFS i budżetu państwa.

By otworzyć placówkę, niezbędne było także zatrudnienie wykwalifikowanej kadry. Pełniącą obowiązki kierownika została Magdalena Mazurek.

- Ponadto w świetlicy pracować będzie dwóch wychowawców, opiekun dziecięcy, psycholog, pedagog i logopeda - wylicza dyrektor Gralewicz. 

Świetlica będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 18. Podczas ferii będzie otwarta przez tydzień, podczas wakacji - przez miesiąc. Ma mieć w swojej ofercie zajęcia socjoterapeutyczne, z których będzie mogło skorzystać 30 dzieci mieszkających na terenie miasta.

- Świetlica ma zapewniać dzieciom pomoc w nauce, organizację czasu wolnego, rozwój zainteresowań, organizację zabaw i zajęć sportowych, a także stałą pomoc psychologa, pedagoga i logopedy. Ze wsparcia psychologa skorzystać będą mogli również rodzice uczestników - wylicza Gralewicz. - Oprócz tego raz w tygodniu będą odbywały się zajęcia dodatkowe: sportowe, językowe, artystyczne (w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej), taneczne oraz zajęcia z robotyki (rozwijające kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne). Dzieci mają też gwarantowany w ciągu dnia jeden posiłek.

Jak podkreśla szefowa MOPR, przewodnicząca zespołu projektowego, w tę inicjatywę było zaangażowanych kilkanaście osób: była prezydent Agata Fisz, dyrektor wydziału spraw społecznych Jolanta Gierasimiuk, byli dyrektorzy MOPR: Artur Juszczak i Waldemar Kozioł, a także autorka projektu Joanna SemeniukMarta Prazner - koordynatorka projektu, Wojciech Smalira – konsultant do spraw budowlanych w MOPR i Wojciech Wójcik – inspektor nadzoru i wykonawca prac Henryk Woch.

Oficjalne otwarcie świetlicy odbyło się 20 grudnia. Oprócz oficjeli uczestniczyli rodzice z dziećmi, którzy jeszcze przed otwarciem zgłosili się do placówki. Nabór do świetlicy wciąż trwa. Aby zapisać dziecko, wystarczy wypełnić formularz na miejscu w świetlicy lub w MOPR.

Jak wygląda rekrutacja uczestników?

Uczestnikiem świetlicy może być dziecko w wieku od 7 lat do 18 lat. Pobyt jest nieodpłatny i dobrowolny. Ankiety można pobrać w sekretariacie MOPR Chełm ul. Kolejowa 8, u pracownika socjalnego MOPR Chełm, w siedzibie Świetlicy Środowiskowej przy ulicy Kopernika 25a i 25b w Chełmie. Wypełnione i kompletne ankiety trzeba przekazać placówce.

Pierwszeństwo udziału w zajęciach świetlicy posiadają rodziny i ich dzieci gdy:

 • rodzina korzysta ze świadczeń w MOPR Chełm;
 • rodzina ma przydzielonego asystenta rodziny;
 • osoba lub rodzina jest zagrożona ubóstwem lub wykluczeniem społecznym doświadczająca wielokrotnie wykluczenia społecznego;
 • osoba z niepełnosprawnościami lub osoba niesamodzielna, której dochód nie przekracza 150% właściwego kryterium dochodowego, o którym mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej;
 • osoba lub rodzina korzysta ze wsparcia w ramach POPŻ na lata 2014-2020, a zakres udzielanego wsparcia nie powiela działań w POPŻ;
 • dziecko jest osobą należącą do mniejszości narodowej lub etnicznej, migrantem, osobą obcego pochodzenia;
 • dziecko jest osobą innej niekorzystnej sytuacji społecznej innej niż wymienione powyżej;
 • dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności;
 • dziecko posiada znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności;
 • osoba z niepełnosprawnością sprzężoną;
 • osoba z niepełnosprawnością intelektualną;
 • osoba z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi;
 • osoba z zaburzeniami psychicznymi zdefiniowana w ustawie z dnia 19 sierpnia 19945 r. o ochronie zdrowia psychicznego;
 • dziecko jest osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim.

W szczególnych przypadkach o przyjęciu uczestnika decyduje kierownik świetlicy.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mgr.Niko
Mgr.Niko 01.01.2019, 12:55
Szkoda,ze nie bylo naboru na tych pracowników.Jak zwykle pod stolem etaty rozdane...a mialo byc lepiej z nowa wladza!!Nigdzie nie bylo ogloszen o prace w nowej swietlicy.
esende
esende 01.01.2019, 11:58
A czy ta pani pierwsza po prawej ,nie jest spokrewniona z ciotką pana prezydenta?

Pozostałe