Gm. Wierzbica: Wójt chce odwołać dyrektorkę

  • 21.12.2018, 10:53
  • DBEZ
Gm. Wierzbica: Wójt chce odwołać dyrektorkę zdjęcie poglądowe
Bożena Deniszczuk wystąpiła do kuratorium i Związku Nauczycielstwa Polskiego o zaopiniowanie odwołania dyrektorki Szkoły Podstawowej w Wierzbicy Mieczysławy Sołtys. Zdaniem nowej wójt zmiana władz w szkole jest uzasadniona z kilku powodów.

Po zmianie władz w Wierzbicy na jaw wyszły fakty niewygodne dla dyrekcji szkoły. Jak się okazało, placówka ta niedawno zmuszona była zwrócić 151 tys. 103 zł nienależnie przyznanej subwencji oświatowej, otrzymanej w 2014 roku na prowadzenie klas sportowych.

- Dyrektor nie chciała składać merytorycznych wyjaśnień. Oględnie tłumaczyła, że podczas kontroli skarbowej zostały ujawnione nieprawidłowości podczas naliczania wysokości subwencji oświatowej ogólnej dotyczącej oddziałów sportowych i poinformowała, że ponosi pełną odpowiedzialność za zaistniałą sytuację - wyjaśnia Deniszczuk.

Jej zdaniem powstałe zaniedbanie naraziło pracodawcę, a więc urząd gminy, na stratę. Nie jest to jednak jedyna przyczyna zamiaru odwołania dyrektorki szkoły. Druga dotyczy postępowań dyscyplinarnych wobec dwojga nauczycieli i zaniechania ich zawieszenia w obowiązkach.

W połowie czerwca br. do szkoły wpłynęła skarga sześciorga rodziców na nauczycielkę oddziału przedszkolnego. Informowali o niewłaściwym i wręcz psychicznym i fizycznym znęcaniu się nad dziećmi i prosili o zmianę wychowawcy. Doniesienie trafiło również do prokuratury, która jednak umorzyła postępowanie. Natomiast w komisji dyscyplinarnej toczy się postępowanie wyjaśniające. Termin rozprawy wyznaczono na 19 grudnia.

Druga sprawa dotyczy nauczyciela, który bezprawnie podał niezidentyfikowaną substancję dwóm uczennicom. Obie po wypiciu białego proszku rozpuszczonego w soku poczuły się źle, dostały zawrotów i bólów brzucha. Jedna z nich, 11-letnia uczennica, z ostrą biegunką trafiła do szpitala.

Po zgłoszeniu sprawy kuratorium wszczęło postępowanie. Ostatecznie Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna przy Ministrze Edukacji Narodowej utrzymała w mocy udzieloną mu karę, jaką jest nagana z ostrzeżeniem. Jednocześnie przeciwko temu nauczycielowi toczy się postępowanie przed Sądem Rejonowym w Chełmie. Zdaniem wójt jego dalsza praca w szkole zagraża bezpieczeństwu uczniów i do czasu wyjaśnienia sprawy powinien być zawieszony.

Dodatkowo w piśmie do kuratorium i ZNP wskazano, że w szkole w Wierzbicy są nieprawidłowości związane z bezpieczeństwem uczniów. Może do niej wejść każda osoba postronna i nie jest to w żaden sposób kontrolowane.

Zarówno kuratorium, jak i ZNP, zostały poproszone o zajęcie stanowiska w sprawie zamiaru odwołania Mieczysławy Sołtys w terminie 5 dni od daty otrzymania pisma w tej sprawie.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
??????
?????? 29.12.2018, 21:24
uda czy się nie uda ?
...
... 23.12.2018, 22:22
oj tu niejedne zgniłe jajko jeszcze wybuchnie
???
??? 21.12.2018, 13:45
z czyjej kieszeni pieniądze będą oddane ?
;;;
;;; 21.12.2018, 13:31
no ciekawe rzeczy wychodzą

Pozostałe