Obowiązki domowe przyczyną rozstań?

  • 07.12.2018, 11:53 (aktualizacja 07.12.2018, 12:02)
  • ---
Obowiązki domowe przyczyną rozstań? zdjęcie poglądowe
Wspólne zamieszkanie z partnerem może być niekiedy trudne. Nieprzyzwyczajony do dyrygowania sobą mężczyzna zaczyna się buntować. Natomiast kobieta, gdy ma nadmiar domowych obowiązków, popada we frustrację. I z takich prozaicznych powodów związki się niekiedy rozpadają.

Ile zajmują nam codzienne, domowe obowiązki? Według raportu zrealizowanego na zlecenie marki Indesit, 44% badanych kobiet poświęca na nie od 2 do 5 godzin dziennie, taki sam przedział wskazało jedynie 15% mężczyzn. Jednocześnie 59% badanych kobiet zauważa, że to zdecydowanie więcej niż w przypadku ich partnerów.

- Osoba, która najwięcej czasu poświęca na domowe prace, może czuć się osamotniona i sfrustrowana codziennością. Jednocześnie ten, kto najwięcej zajmuje się domem, często ma decydujące zdanie w wielu ważnych kwestiach dotyczących rodzinnego życia, częściej zarządza domowym budżetem i organizuje codzienne funkcjonowanie rodziny, co czyni kobiety najważniejszą i decyzyjną osobą w domu. To zarówno przywilej, jak i również ciężar, w którym należy kobietom ulżyć – komentuje Maria Rotkiel, psycholog, terapeutka rodzinna, trenerka rozwoju zawodowego i osobistego oraz autorka poradników psychologicznych.

Z badania wynika, że kobiety z dużą świadomością oceniają swoje, większe niż u partnerów, zaangażowanie w obowiązki domowe i poświęcony temu czas. Badani mężczyźni natomiast nie ukrywają, że na wykonywaniu zadań domowych koncentrują się mniej i w większości są usatysfakcjonowani z czasu, jaki na te zadania przeznaczają.

- Dla prawidłowego funkcjonowania rodziny niezwykle istotne jest to, aby w domu każdy mógł włączać się w codzienne prace i robić to, co lubi i umie najlepiej, odnajdując w tym radość i poczucie bycia ważną i pomocną osobą w rodzinie. Gdy na przykład jedna osoba zajmuje się posiłkiem, a druga w tym czasie sprząta, to współdziałając, wzmacniamy wzajemne poczucie przynależności i odpowiedzialności za rodzinę. Sprawiedliwy, przyjemny i efektywny podział domowych obowiązków nie jest trudny pod warunkiem, że potrafimy na ten temat rozmawiać i ustalać zasady, których będziemy konsekwentnie przestrzegać – dodaje Maria Rotkiel.

Na co poświęcilibyśmy zaoszczędzony czas, gdyby zwolniono nas z wykonywania obowiązków domowych? Dwa pierwsze miejsca, zarówno u kobiet i mężczyzn, zajęły odpowiedzi "czas z rodziną" oraz "odpoczynek", wskazania tych odpowiedzi oscylują wokół 50% badanych. Trzecie miejsce według wskazań kobiet zajęła odpowiedź "czytanie książek" (44%), natomiast u mężczyzn – hobby (35%).

---

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe