Do Niepodległej

  • 30.11.2018, 20:14
  • AN
Do Niepodległej
W Muzeum Ziemi Chełmskiej oglądać można wystawę poświęconą odzyskaniu przez Polskę niepodległości w kontekście historii naszego miasta. Ekspozycja gości w salach muzeum przy ul. Lubelskiej 57.

Głównym celem ekspozycji jest ukazanie historii i życia codziennego miasta w tych dramatycznych latach. Wówczas Chełm znajdował się pod panowaniem rosyjskim i odgrywał rolę stolicy, utworzonej tuż przed wybuchem wojny, guberni chełmskiej. W mieście znajdował się duży garnizon rosyjski, w skład którego wchodził m.in. 65. Moskiewski Pułk Piechoty i dowództwo 17 Dywizji Piechoty.

- Przygotowana wystawa stanowi próbę ukazania tych wszystkich aspektów dziejów Chełma na przestrzeni lat 1913–1918. W ramach ekspozycji prezentujemy dokumenty, ogłoszenia władz okupacyjnych, pocztówki, fotografie, prasę oraz przedmioty codziennego użytku. Materiały archiwalne i zabytki uzupełniają wspomnienia świadków tych wydarzeń – mieszkańców Chełma oraz żołnierzy armii rosyjskiej, austriackiej i niemieckiej, którzy wraz ze zmianami linii frontu przybywali do miasta - wyjaśnia Magdalena Mąka, kurator wystawy.

Obok obrazu działań wojennych i codziennego życia mieszkańców można na wystawie odnaleźć informacje o aktywności polskiej społeczności, której zwieńczeniem było odzyskanie wolności i włączenie Chełma do niepodległej Rzeczypospolitej.

Wystawie towarzyszą działania edukacyjne, na które placówka zaprasza młodzież szkolną wraz z opiekunami. Ponadto w grudniu odbędzie się promocja towarzyszącego wystawie katalogu. Wystawa i wydawnictwo realizowane są w ramach zadania pt. "Do Niepodległej. Chełm w latach 1913−1918. Wystawa i katalog", które uzyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, z programu z zakresu dziedzictwa kulturowego, priorytet: Wspieranie Działań Muzealnych i Urzędu Miasta Chełm.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe