Zostań dawcą szpiku

  • 27.11.2018, 13:38
  • Justyna Kraszczyńska
Zostań dawcą szpiku http://zsb.chelm.pl
Samorząd uczniowski Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych organizuje akcję Komórkomania. Wydarzenie jest otwarte, uczniowie zapraszają mieszkańców Chełma do wzięcia w nim udziału.

- Dawcą szpiku kostnego może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący powyżej 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania - przekonuje Paulina Pasieczna, przewodnicząca samorządu uczniowskiego.

Proces rejestracji trwa zaledwie kilka minut. Najpierw należy wypełnić formularz z danymi osobowymi, następnie pobrać sobie samemu wymaz z wewnętrznej strony policzka. Z przesłanej do DKMS próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki badania wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy dawców komórek macierzystych, a osoba otrzymuje kartę potencjalnego dawcy szpiku. Proces ten trwa ok. 2-3 miesiące.

- Później możemy spodziewać się telefonu w sprawie przeszczepu. Jeśli telefon milczy to dobrze, bo to oznacza, że nasz bliźniak genetyczny jest zdrowy - mówi Paulina Pasieczna. - Jeśli potrzebna będzie pomoc, to decyzja należy do nas.

Akcja rejestracji odbędzie się w Budowlance 28 listopada w godz. od 10 do 17, w izbie pamięci szkoły.

Justyna Kraszczyńska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe