Weź udział w walce o prawa kobiet

  • 27.11.2018, 11:40
  • AN
Weź udział w walce o prawa kobiet
I LO i VI LO w Chełmie, Szkoła Podstawowa nr 8 i studenci Instytut Neofilologii PWSZ to organizatorzy tegorocznej edycji Maratonu Pisania Listów w naszym mieście. W tym roku listy pisane są w obronie praw dziesięciu kobiet.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku przy okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Amnesty International mobilizuje ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka.

- W tym roku podczas maratonu będziemy pisać listy w sprawie obrończyń praw człowieka z 10 państw. To kobiety, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu tych praw, a teraz same potrzebują naszego wsparcia - informują organizatorzy ogólnopolskiej akcji. 

W Chełmie w różnym czasie organizowane będą cztery maratony pisania listów. Aby wziąć w nich udział, wystarczy w dniu akcji zgłosić się do wymienionych na wstępie placówek.

- Akcję organizujemy po raz drugi. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału. Spotykamy się 5 grudnia o godz. 13 w instytucie przy ul. Wojsławickiej - zaprasza Tomasz Kidyba, jeden z organizatorów wydarzenia w PWSZ w Chełmie.

Jedną z bohaterek tegorocznej akcji jest Witalina Kowal z Ukrainy. Wykorzystuje swoją niesamowitą energię do wspierania lokalnych osób LGBTI w swoim rodzinnym mieście, Użgorodzie. 8 marca 2018 r. pomogła zorganizować pokojową demonstrację praw kobiet i osób LGBTI w celu uczczenia Międzynarodowego Dnia Kobiet. Policja zapewniła ją, że ona i inni demonstranci będą bezpieczni. Tego dnia skrajnie prawicowa grupa wykrzykiwała obelgi i rzucała czerwoną farbą w stronę demonstrantów, a Witalina doznała chemicznego oparzenia oczu. Jej napastnicy zostali na krótko zatrzymani i zwolnieni kilka godzin później. Witalina i inni aktywiści otrzymali kolejne groźby, a dwóch z nich poinformowało, że byli śledzeni w drodze do domu i pobici. Wciąż nie doszło do skutecznego śledztwa w sprawie wydarzeń z 8 marca. Ataki są częścią szerszej fali przemocy i zastraszania przez skrajnie prawicowe grupy na Ukrainie, które twierdzą, że wartości promowane przez takich ludzi jak Witalina są "niezdrowe".

Listy pisane w jej sprawie mają pomóc w ochronie przez państwo Witaliny i innych aktywistów broniących praw kobiet i osób LGBTI.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe