Zadbaj o szyby przed zimą

  • 14.11.2018, 09:26 (aktualizacja 19.11.2018 14:26)
  • MP
Zadbaj o szyby przed zimą
Zabrudzenia, para, deszcz - to wszystko może znaleźć się na szybach i sprawić, że ich przejrzystość nie będzie wystarczająca. A dobra widoczność, szczególnie w nocy, to jeden z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo. Jak o nią zadbać, pozbyć się zabrudzeń, a jednocześnie nie uszkodzić szyb?

Czym czyścić?

Utrzymanie szyb w dobrej kondycji to nie tylko używanie płynu do spryskiwaczy i ich wycieranie. Zmyje to jedynie powierzchowny brud, ale nie wpłynie dobrze na inne zanieczyszczenia, które pojawią się np. podczas jazdy w deszczu. Smugi i para na szybach lub światła aut jadących z naprzeciwka odbijające się od mokrej powierzchni negatywnie wpływają na bezpieczeństwo. Można sobie jednak z nimi radzić. Jednym ze sposobów są specyfiki czyszczące dostępne w sklepach motoryzacyjnych. Ostrożnie należy jednak podchodzić do tych zawierających amoniak, ponieważ źle wpływa on na uszczelki. Nakładając takie środki na szybę, należy również ściśle trzymać się instrukcji, także przy ich usuwaniu. Tylko wtedy osiągniemy właściwy efekt, zapobiegając pojawianiu się zacieków oraz smug.

W ostatnich latach dużym zainteresowaniem kierowców cieszy się również tzw. niewidzialna wycieraczka. Jest to specyfik, który - po odpowiednim nałożeniu na szybę - powoduje, że krople deszczu spływają po powierzchni i nie utrudniają widoczności. Na szybie powstaje powłoka hydrofobowa odpychająca wodę, a jej efekt jest widoczny już przy prędkości kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. Cena takiego kosmetyku to średnio 30 zł, ale należy być bardzo dokładnym przy umieszczaniu go na szybie. Jak jednak podkreśla część kierowców, niewidzialna wycieraczka może nie spełniać oczekiwań przy prędkościach autostradowych.

Okres jesienno-zimowy to często także zaparowane szyby. Jeśli mamy klimatyzację, wystarczy ją włączyć i po kilku chwilach cieszyć się dobrą widocznością. Czasami jednak problem gromadzenia się pary może być znacznie trudniejszy do usunięcia i warto przyjrzeć się filtrowi kabinowemu i filtrowi powietrza, a także przejrzeć stan nawiewów. Dobrym rozwiązaniem będą także pochłaniacze wilgoci, które są niewielkie i mieszczą się w każdym aucie.

 

Ekologicznie, ale mało skutecznie

Istnieje również wiele domowych sposób na radzenie sobie z brudem, parą i smugami. Dają efekt i pozwalają zaoszczędzić pieniądze, ale ich skuteczność jest nieporównywalnie krótsza od skuteczności chemicznych specyfików. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest mieszanina wody z sokiem cytrynowym, octem lub gliceryną.

 

Uwaga!

Czasami nasze zabiegi mogą doprowadzić do mikrouszkodzeń na szkle, które są niewidoczne gołym okiem. Oznaką tego, że się pojawiły, może być nadmierne gromadzenie się brudu lub niedokładne rozcieranie deszczu przez wycieraczki. Jeśli używamy specyfików, wymienimy filtry i stosujemy niewidzialną wycieraczkę, a mimo to smugi czy para nadal się pojawiają, warto pojechać do warsztatu.

MP
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe