Dorohusk: Monument na 100-lecie

  • 10.11.2018, 21:19
  • TS
Dorohusk: Monument na 100-lecie
Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się w sobotę, 10 listopada. Głównym punktem tego wydarzenia było odsłonięcie okazałego pomnika.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia był ksiądz Ryszard Winiarski, proboszcz parafii św. Jana Nepomucena w Dorohusku. To głównie dzięki niemu zawiązał się społeczny komitet budowy pomnika.

- Do tej pory w Dorohusku nie było takiego miejsca, gdzie lokalne społeczeństwo mogłoby wyrażać patriotyzm. Teraz się to zmieni. Różne uroczystości z okazji narodowych świąt czy rocznic będzie można organizować właśnie przy pomniku – mówi Alina Prus, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Dorohusku, a jednocześnie przewodnicząca komitetu budowy pomnika. - Monument stanął na skwerku przy szkole. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęła wicemarszałek sejmu Beata Mazurek. W realizacji inwestycji pomógł nam również wojewoda lubelski – dodaje Prus.

Autorami projektu pomnika, a jednocześnie jego wykonawcami są: artysta Dariusz Kowalski i architektTadeusz Adamski. Mają na koncie wiele ważnych projektów artystycznych, m.in. pomnik Żołnierzy Wyklętych w Warszawie. W pracach uczestniczyli także pracownicy firmy Abikam.

Budowa monumentu kosztowała 138 tys. zł. - 38 tys. zł przekazała nam gmina, 50 tys. zł Instytut Pamięci Narodowej, a 10 tys. zł dołożył powiat chełmski – wylicza Prus. - Ponadto przeprowadziliśmy kilka zbiórek, rozprowadzane były również cegiełki, a na konto pieniądze wpłacali sponsorzy z całej Polski.

Ponad pięciometrowy cokół i odlany z brązu orzeł ze skrzydłami o dwumetrowej rozpiętości – tak wygląda pomnik w Dorohusku wybudowany z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego odsłonięcie zaplanowano na najbliższą sobotę. Gminne uroczystości rozpoczną się o godzinie 11 mszą świętą w intencji Ojczyzny (w kościele pw. św. Jana Nepomucena). Po uroczystym przemarszu pocztów sztandarowych i gości nastąpi odsłonięcie pomnika. Monument zdobią odwołania do Boga, Honoru i Ojczyzny, a także fragment preambuły Konstytucji: "Równi w Prawach i Zobowiązaniach wobec wspólnego dobra, Ojczyzny".

TS
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe