Pow. krasnostawski: Afrykański pomór w odwrocie

  • 25.10.2018, 14:09
  • GD
Pow. krasnostawski: Afrykański pomór w odwrocie
Wojewoda odwołał obszary zapowietrzone i zagrożone wirusem ASF w powiecie krasnostawskim. Od sierpnia, kiedy wykryto ogniska afrykańskiego pomoru świń w Siennicy Nadolnej, służby weterynaryjne nie odnotowały nowych zachorowań.

Cofnięcie restrykcji związanych ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu krasnostawskiego zostało krótko omówione na sesji rady powiatu w ubiegłym tygodniu. Radny Mirosław Księżuk chciał wiedzieć, czy hodowle trzody nadal są zagrożone.

Powiatowy lekarz weterynarii Małgorzata Kalinowska odpowiedziała, że nasz powiat został uwolniony od restrykcji związanych z ogniskami ASF w Siennicy Nadolnej. Nadal jednak obowiązują obszary zagrożenia, ochronne i objęte ograniczeniami wyznaczone przez komisję unijną.

- Ciągle będą odbywały się kontrole gospodarstw, gdzie hodowana jest trzoda chlewna, i sprawdzane warunki bioasekuracji. Nie zawieszamy tych działań. Rolnicy i hodowcy otrzymują decyzje w sprawie likwidacji uchybień lub uboju zwierząt, jeśli te warunki nie rokują poprawy i stanowią zagrożenie pojawienia się choroby zakaźnej - mówiła Małgorzata Kalinowska.

Przypominamy. Dwa przypadki afrykańskiego pomoru świń stwierdzono na podstawie badań otrzymanych 17 i 20 sierpnia br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. W jednym gospodarstwie w Siennicy Nadolnej znajdowała się locha z trzema prosiętami. Miała wybroczyny na uszach i wysoką temperaturę. Pobrane próbki krwi wykazały obecność wirusa ASF. Kilka gospodarstw dalej padły dwa z siedmiu tuczników. Wynik również był dodatni.

W drugiej połowie sierpnia zostały również znalezione martwe dziki w Siennicy Nadolnej, Siennicy Królewskiej Małej (dwa) i na ul. Kościuszki w Krasnymstawie. Wyniki badań potwierdziły w truchłach zwierząt obecność wirusa ASF. Jeden dzik padł 13 września na obrzeżach leśnictwa Borek w Krasnymstawie.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe