Zostań skautem Europy

  • 11.10.2018, 09:33
  • AN
Zostań skautem Europy
Działają w naszym mieście od wielu lat przy dwóch chełmskich parafiach. To, co odróżnia ich od harcerzy ZHP to kolor mundurów i wychowanie w duchu katolickim.

Skauci Europy to katolicki ruch wychowawczy dla dzieci i młodzieży, ale także dorosłych.

- Jest to, mówiąc najprościej, wychowanie młodych przez młodych, poprzez zabawę, wspólne spędzanie czasu oraz realizację marzeń - mówi Barbara Odrzywolska, asystentka hufcowej.

Ruch dostarcza każdemu młodemu człowiekowi możliwości osobistego rozwoju w pięciu dziedzinach: zdrowie i sprawność fizyczna, zmysł praktyczny, kształcenie charakteru, zmysł służby i życie religijne.

- Na zbiórkach uczymy się obowiązkowości, podstawowych czynności, które przydadzą się nam w dorosłym życiu. Nasza praca, zabawa, zawsze skierowane są w stronę Boga. Nie oznacza to, że przez cały czas modlimy się na zbiórkach. Zaczynamy i kończymy spotkanie modlitwą - tłumaczy Katarzyna Gacparska, drużynowa 2. drużyny chełmskiej skautów Europy.

Skauci Europy dzielą się na trzy gałęzie.

- Wilczki (8-12 lat), harcerki i harcerze (12-17 lat), przewodniczki i wędrownicy (powyżej 17 lat) - wylicza Anna Emerla.

Drużyny na wszystkich szczeblach wiekowych są zróżnicowane pod względem płci.

- U nas nie ma koedukacji. Zakładamy, że dziewczyny lepiej porozumieją się z dziewczynami, a chłopaka nikt nie zrozumie lepiej niż drugi chłopak - dodaje Odrzywolska. 

W chełmskim hufcu działa obecnie oficjalnie ok. 60-70 dziewcząt i ok. 50 chłopców. Drużyny funkcjonują przy dwóch parafiach: pw. Rozesłania św. Apostołów i św. Kazimierza. Przy kościołach mają harcówki, ale korzystają z nich tylko wtedy, kiedy warunki atmosferyczne nie powalają na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Zdecydowanie wolą się spotykać w plenerze.

- Dwa razy w roku mamy fantastyczne wyjazdy. W zimie jest to zimowisko, latem jedziemy na obóz, który sami sobie budujemy. Wszystkie konstrukcje robimy wspólnie - łóżka, kuchnię, praktycznie całą infrastrukturę - tłumaczy Gacparska. - Gdy rodzice wpadają w odwiedziny, nie mogą wyjść z podziwu, że wszystko powstaje dzięki naszej determinacji i pracy.

Na gruncie międzynarodowym skauci Europy są organizacją pozarządową, biorącą aktywny udział w inicjatywach społeczeństwa obywatelskiego. Mając status doradczy przy Radzie Europy, zabierają głos w sprawach młodzieży, rodziny i wychowania. W Polsce Skauci Europy mają status organizacji pożytku publicznego, które można wspierać 1 proc. podatku.

Chełmscy skauci są otwarci na wszystkich, którzy chcieliby do nich dołączyć. Asystentka hufcowej Barbara Odrzywolska czeka na chętnych pod nr tel. 506 549 534. Odpowie na wszelkie wątpliwości, doradzi, zaprosi na zbiórkę.

AN
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe