Obcokrajowcy szaleją na drogach

  • 03.09.2018, 09:16 (aktualizacja 03.09.2018, 09:21)
  • MP
Obcokrajowcy szaleją na drogach
W poprzednim numerze pisaliśmy o tym, jak wiele zdarzeń powodują polscy kierowcy na zagranicznych trasach. Jak wynika z danych Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, bez grzechu nie są także zagraniczni zmotoryzowani poruszający się przez nasz kraj. Z powodu popełnionych przez nich wykroczeń tylko w zeszłym roku wypłacono rekordową liczbę odszkodowań.

PBUK podaje, że ilość zdarzeń na polskich drogach spowodowanych przez obcokrajowców utrzymuje się na poziomie 15 000 rocznie, co stanowi 3% wszystkich wypadków i kolizji w naszym kraju. Zdecydowanie najwięcej, bo niemal 30% zdarzeń w ostatnich 12. miesiącach spowodowali kierowcy z Niemiec. Tuż za nimi są Litwini (10%), Czesi (8%), Białorusini (7%) i Ukraińcy (6,5%). W tym samym okresie na rzecz poszkodowanych Polaków ubezpieczyciele wypłacili świadczenia znacznie przekraczające 110 000 000 zł.

Co jest najczęstszą przyczyną zdarzeń z udziałem obcokrajowców na naszych drogach? Przede wszystkim nieznajomość przepisów. W wielu krajach Europy Zachodniej istnieją inne ograniczenia prędkości, a na autostradach nie ma ich w ogóle. Przyzwyczajeni do tego zagraniczni kierowcy zapominają o słabszym naciskaniu pedału gazu, co kończy się kolizjami lub wypadkami.
 
Nasi rodzimi kierowcy również nie są "bez grzechu" podczas podróży zagranicznymi drogami

65 200 kolizji i wypadków. Właśnie tyle zdarzeń spowodowali polscy kierowcy za granicą w 2017 r. O 3000 więcej niż w roku poprzednim, więc Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych bije na alarm. Z czego to wynika? Jak podaje w oficjalnym komunikacie prezes zarządu PBUK Mariusz Wichtowski, przyczyną takiej sytuacji jest wciąż brawura i nieznajomość przepisów obowiązujących w innych krajach.

- Kary są wymierzane krnąbrnym kierowcom bezlitośnie i bywają wyższe niż w Polsce. Wyższe są też koszty wypłacanych odszkodowań oraz świadczeń pochodnych. Dlatego średnia wartość szkody zagranicznej wyniosła w 2017 r. 18 100 zł i była o 11% wyższa niż rok wcześniej. Skala problemu przekłada się na rosnące obciążenie polskiego rynku ubezpieczeniowego, a co za tym idzie drenaż kieszeni klientów. W 2017 r. sięgnęło ono kwoty blisko 1,2 mld zł.

Najwięcej szkód, bo ponad 50%, polscy kierowcy spowodowali w Niemczech. W dalszej kolejności są: Wielka Brytania, Francja i Włochy. Łącznie w tych czterech krajach Polacy przyczynili się do ponad 46 000 zdarzeń.

Jak podaje PBUK, o ponad 12% wzrosła również liczba kolizji i wypadków z winy polskich kierowców poruszających się pojazdami bez ważnego ubezpieczenia OC. Z tego tytułu instytucja na uregulowanie zobowiązań za szkody wydała blisko 12 mln zł.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe