Samochód ocali nam życie

  • 08.04.2018, 10:48 (aktualizacja 08.04.2018, 10:51)
  • MP
Samochód ocali nam życie
Moduł eCall, system automatycznego powiadamiania służb ratunkowych o wypadkach i groźnym zdarzeniu na drodze. Według nowych wytycznych jest on już obowiązkowy w każdym modelu samochodu homologowanym w krajach Unii Europejskiej po 31 marca br.

System eCall to innowacyjne rozwiązanie motoryzacyjne, które uruchamia się po uaktywnieniu poduszki powietrznej w samochodzie. Moduł automatycznie wyśle informację o zdarzeniu drogowym do służb medycznych, w której zawarta będzie również lokalizacja oraz liczba osób znajdujących się w pojeździe. Kierowca bądź pasażerowie mogą samodzielnie wezwać pomoc, np. kiedy ktoś źle się poczuje, poprzez wciśnięcie odpowiedniego przycisku. Połączenie z numerem 112 zapewnia karta SIM, a usługa eCall jest darmowa.

Moduł ratujący życie, według dyrektywy Unii Europejskiej, jest od 1 kwietnia obowiązkowy w każdym samochodzie, który otrzyma homologację. W praktyce oznacza to, że musi go posiadać każde nowe auto sprzedawane przez producentów po tej dacie. System eCall, według jego twórców, ma zmniejszyć liczbę ofiar w wypadkach drogowych co najmniej o 15 proc. Podobne systemy od pewnego czasu działają już w nowych modelach marki Volkswagen oraz Volvo. Monitorują one informacje o korkach, natężeniu ruchu, objazdach, cenach na stacjach benzynowych, lokalizacji pojazdu, a także zdarzeniach na drodze. System eCall rozszerza te funkcje, skupiając się przede wszystkim na ratowaniu życia osób znajdujących się w pojeździe.


Teraz czytane:

Krasnostawska grupa rockowa zwycięzcą Stajni Augiasza [VIDEO]

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe