gm. Łopiennik Górny: Pat w sprawie dowożenia dzieci

  • 09.10.2017, 10:26 (aktualizacja 13.10.2017, 13:21)
  • GD
gm. Łopiennik Górny: Pat w sprawie dowożenia dzieci
Grupa rodziców z Woli Żulińskiej złożyła petycję w sprawie pozwolenia na przejazd przez wieś autobusu, który dowozi ich dzieci do szkoły podstawowej w Rejowcu. Władze gminy nie są temu przeciwne, ale warunkiem jest odbiór uczniów małym busem. - Takie rozwiązanie jest niewystarczające - mówi jeden z rodziców. - Chcemy chronić most - komentuje sekretarz gminy Monika Zaj.

Z petycji dowiadujemy się, że w ubiegłych latach autobus dowożący dzieci do szkoły w sąsiedniej gminie dojeżdżał do miejscowości Żulin, a potem zawracał. Po zakończeniu rozbudowy drogi w Woli Żulińskiej rodzice wystąpili do burmistrza Rejowca o przejazd autobusu przez ich miejscowość. Prośba została pozytywnie rozpatrzona, lecz dowóz dzieci odbywał się jedynie przez pierwsze dwa tygodnie nowego roku szkolnego.

- Po tym okresie kursy zostały wstrzymane z powodu braku pozwolenia na przejazd. Przewoźnik wystąpił wówczas do Urzędu Gminy w Łopienniku Górnym o stosowną zgodę. Wójt zaznaczył, że być może zezwoli na przejazd jedynie małego busa. Dla nas jednak takie rozwiązanie jest niewystarczające. Dzieci dojeżdżające do szkoły w Rejowcu nie zmieszczą się do małego busa - wyjaśnia przedstawiciel grupy rodziców.

Brak zgody uzasadniany jest tym, że droga w Woli Żulińskiej jest wąska i są tam problemy z wyminięciem się pojazdów. W ocenie autorów petycji nie powinno to jednak stanowić problemu, bo wyznaczone są do tego celu specjalne mijanki.

- Na co dzień nasza szosa jest użytkowana przez duże ciągniki rolnicze, wraz z podłączonym osprzętem, a także samochody ciężarowe odbierające odpady komunalne lub przewożące buraki do pobliskiej cukrowni oraz inne ciężkie pojazdy. Zaznaczyć trzeba również, że przez Wolę Żulińską przejeżdża autobus prywatnej komunikacji. Wyznaczone są w tym celu dwa zadaszone przystanki autobusowe, z których korzystałyby nasze dzieci - czytamy w petycji.

Grupa rodziców wniosek uzasadnia troską i dobrem ich dzieci. Umożliwienie przejazdu m.in. skróciłoby czas dotarcia do przystanku, jak i zmniejszyłoby zagrożenia, które się z tym wiążą. Dzieci muszą przejść ponad kilometrowy odcinek. Początek i koniec drogi w Woli Żulińskiej jest zalesiony, jest tam dużo zakrętów. To zwiększa ryzyko niezauważenia małego dziecka na drodze, co w konsekwencji może skutkować wypadkiem, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

- Uważamy, że decyzja wójta jest niesprawiedliwa, a wręcz krzywdząca nasze dzieci, choć gmina Łopiennik Górny nie ponosi żadnych kosztów związanych z tym przewozem - kwitują autorzy petycji.

Wniosek grupy rodziców został przedstawiony i omówiony na sesji rady gminy 28 września. Po dyskusji sprawa stanęła jednak w punkcie wyjścia.

- Nikt nie zabrania dowozu dzieci do szkoły w Rejowcu. Sugerowaliśmy, że przejazdy mogą się odbywać mniejszym pojazdem. Chcemy chronić most od strony Żulina przed zniszczeniem. Aktualnie trwają prace na tym, aby ograniczyć tam tonaż do 5 ton. Szacunkowe koszty przebudowy mostu to ok. 1 mln zł, na co nie stać budżetu gminy. Rozumiemy, że pojawiają się emocje, ale nie robimy nikomu na złość. Głównym powodem jest tu ochrona mostu i dróg - komentuje sekretarz gminy Monika Zaj.

GD

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe