Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

To koniec SPIN-u! Spółdzielnię inwalidów czeka likwidacja

Legendarny SPIN kończy swoją działalność. Spółdzielcy zdecydowali o jego likwidacji i sprzedaży majątku. Producenta agarków wykończyły koszty osobowe i rosnące ceny surowców.
To koniec SPIN-u! Spółdzielnię inwalidów czeka likwidacja

Na obydwu walnych zebraniach członkowie spółdzielni zdecydowali o likwidacji Spółdzielczego Zakładu Pracy Chronionej. Firma, zatrudniająca osoby niepełnosprawne, nie ma szans na utrzymanie się na rynku.

- Powołano likwidatorów i rozpoczęto proces likwidacyjny, który zgodnie z przepisami musi potrwać minimum pół roku - wyjaśnia Leszek Bajkowski, prezes SPIN-u.

Pierwsze walne zgromadzenie członków odbyło się w połowie kwietnia, drugie kilka tygodni później. Zgodnie z porządkiem obrad, członkowie spółdzielni na obydwu spotkaniach podjęli uchwały o likwidacji SPiN-u i sprzedaży prawa użytkowania wieczystego działki przy ul. Okszowskiej.

 

 

SPIN przez lata był szansą dla osób niepełnosprawnych na pracę i zarobek. Niestety, w związku z tym, że jest to zakład pracy chronionej, koszty utrzymania pracowników są zdecydowanie wyższe, niż w standardowej firmie. To m.in. doprowadziło do likwidacji zakładu. Mimo ośmiogodzinnego dnia pracy, osoba niepełnosprawna pracuje tylko siedem. Wynagrodzenie należy jej się za osiem, tak więc jedna godzina pracy płacona jest podwójnie, bo de facto ktoś tę pracę musi przecież wykonać. Ponadto osobie niepełnosprawnej przysługuje 10 dni urlopu więcej niż osobie w pełni sprawnej. Tymczasem dofinansowanie od państwa, zamiast rosnąć, proporcjonalnie do wzrostu wynagrodzenia minimalnego, maleje.

 

 

 

Historia zakładu sięga roku 1946. Wówczas to z inicjatywy Związku Inwalidów Wojennych powstała spółdzielnia pod nazwą: Zjednoczenie Inwalidów Wojennych Rzeczpospolitej Polskiej – Spółdzielnia Gospodarczo–Handlowa z odpowiedzialnością udziałami w Chełmie. Po dwóch latach działalności, z uwagi na poważne trudności gospodarcze i brak odpowiednich funduszy, w październiku 1948 roku ogłoszono jej upadłość. Ponadto działalność handlowa nie pozwalała na zatrudnienie większej liczby inwalidów, co między innymi również przyczyniło się do likwidacji Spółdzielni.

Z inicjatywy członków Związku Inwalidów Wojennych natychmiast po zlikwidowaniu poprzedniej spółdzielni zorganizowana została nowa spółdzielnia pracy pod nazwą: Spółdzielnia Pracy Inwalidów w Chełmie. Na początku działalność obejmowała jedynie usługi – jeden zakład krawiecki zatrudniający 20 osób. Po zmianie ustroju w Polsce firma była zmuszona m.in. do znacznego ograniczenia wielkości produkcji. Tendencja spadkowa została wyhamowana w 2000 roku po zmianie polityki handlowej firmy, która spowodowała wzrost sprzedaży, a przez to wzrost wydajności pracy. W 1995 roku spółdzielnia zmieniła nazwę na SPIN Spółdzielczy Zakład Pracy Chronionej.

Czytaj też: Chełm: Dziury... dziury... dziury... Mieszkańcy Wolwinowa mają dość!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama