Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Chełm: Będziemy mieć skansen archeologiczny....

Do Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Chełm wpisano zadanie, w ramach którego ma powstać skansen Chełm-Bieławin. Na nową atrakcję turystyczną przyjdzie nam jednak jeszcze trochę poczekać.
Chełm: Będziemy mieć skansen archeologiczny....

Autor: Litografia autorstwa Adama Lerue

Budowa skansenu to jeden z elementów większego zadania pod nazwą "Udostępnienie reliktów wieży, budowa skansenu Chełm-Bieławin - relikty zabytkowej wieży murowanej i jej otoczenie". Przedsięwzięcie to zostało wpisane do Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Chełm na lata 2017-2023.

Jak dotąd w ramach projektu, w latach 2018-2019, we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową przeprowadzono nieinwazyjne badania wokół reliktów wieży w Bieławinie. To jednak za mało, aby rozpocząć budowę skansenu, który z pewnością byłby nie lada gratką dla turystów. Potrzebne są bardziej szczegółowe badania.

- Wyniki prac badawczych oraz szczegółowa inwentaryzacja będą stanowiły podstawę do znacznie bardziej złożonych i długotrwałych badań wykopaliskowych, niezbędnych do podjęcia ewentualnej budowy skansenu w przyszłości - informuje Damian Zieliński z gabinetu prezydenta.

Wieża w Bieławinie, położona na północnym skraju Chełma i zachowana jedynie w postaci zabezpieczonych resztek fundamentów, stała w miejscu naturalnie obronnym, na owalnej kępie o wysokości około 181 m n.p.m. wśród dawnych starorzeczy i rozlewisk rzeki Uherki.

Według niektórych źródeł wieża została zniszczona w XIV wieku w czasie wojny polsko-litewskiej. Jeszcze przed II wojną światową istniała prawie w całości północna ściana wieży oraz części ścian wschodniej i zachodniej, jednak 1 kwietnia 1944 roku ściana została zburzona przez Niemców. W latach 90. XX wieku ruiny zabezpieczono, nadbudowując je z pozostałego gruzu. Przypuszcza się, że wokół wieży istniały dodatkowe towarzyszące jej budynki drewniane. W starszej literaturze przedmiotu znajdują się informacje, że otaczało ją niewielkie grodzisko. Podczas wykopalisk prowadzonych w drugiej połowie XX wieku nie natrafiono na jego ślady. Dane archeologiczne sugerują, że przełom XIII i XIV wieku, gdy wieża była zamieszkana, był okresem największego rozkwitu osady w Zasłupiu, która uzyskała wówczas charakter protomiasta.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: Sen ma ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, co potwierdza ten szczegółowy artykuł. Regularny i zdrowy sen to fundament dobrej kondycji i samopoczucia. Dla tych, którzy oprócz dbania o zdrowy tryb życia szukają też emocji i rozrywki, warto sprawdzić ofertę https://wazamba-kasino.com/, gdzie znajdziecie ciekawe gry i możliwości obstawiania wyników sportowych.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 09:43Źródło komentarza: Znaczenie snu dla zdrowia psychicznego i fizycznegoAutor komentarza: rolkaTreść komentarza: to są najbardziej uczęszczane drogi a nie jakieś lokalne boczne uliczki dla garstki ludziData dodania komentarza: 25.04.2024, 22:48Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: LukaszTreść komentarza: Ja chcialbym by slowackiego 7 odgrodzone zostalo od ulicy i rozebrane blaszaki.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 21:36Źródło komentarza: Chełm. "Wprzódy w morzu wyschnie woda, nim tu u nas będzie zgoda!"Autor komentarza: smutna prawdaTreść komentarza: Brawo i pełna zgoda !!!👍Data dodania komentarza: 25.04.2024, 20:09Źródło komentarza: Chełm. Agnieszka Kruk została dyrektorką szpitalaAutor komentarza: KarolTreść komentarza: A Mościckiego ,Reytana,Lotnicza i te całe osiedle to kiedy będą robione ,? Cały czas Zachód i Zachód.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 19:35Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama