Region: Profilaktyka na wagę życia

  • 16.01.2022, 09:09
  • (apm)
marszałek i szefowa WOMP Lublin przy stole prezydialnym Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
Urząd Marszałkowski w Lublinie podsumował Program profilaktyki raka skóry dla mieszkańców województwa lubelskiego, realizowany w ubiegłym roku przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Lublinie. Dane dotyczące zachorowań na czerniaka są niepokojące.

Przestawił je na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski: - Na 1800 osób, prawie u 100 stwierdzono zmiany na skórze, które musiał dodatkowymi badaniami potwierdzić lekarz dermatolog, w 44 przypadkach był to ewidentny czerniak. Nowotwory skóry to najliczniejsza grupa nowotworów złośliwych, która zajmuje pierwsze miejsce w statystykach onkologicznych. Biorąc pod uwagę płeć, problem dotyka częściej kobiet niż mężczyzn, jednak jak pokazują dane, liczba zachorowań wciąż wzrasta. Dlatego w trosce o mieszkańców naszego województwa stawiamy na profilaktykę.

- W Polsce, co roku notujemy kilkanaście tysięcy nowych zachorowań na raka skóry. Te przypadki, ze względu na późne rozpoznanie, mają gorsze rokowania. Chcemy zachęcić do udziału w programach profilaktycznych, bo to właśnie dzięki nim szanse na wyleczenie znacząco wzrastają - mówiła Anna Rutczyńska-Rumińska, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Lublinie. - Dwadzieścia procent Polaków zgłasza się za późno, są to zmiany rozlane, rozsiane, które powodują bardzo często przerzuty. Przeżycie z czerniakiem jest bardzo trudne do określenia, zależy od zaawansowania choroby, ale jest to jeden z bardziej złośliwych nowotworów.

Programy polityki zdrowotnej są jednymi z głównych instrumentów, które w istotny sposób wpływają na poprawę kondycji zdrowotnej mieszkańców regionu. Z tego programu mogli skorzystać pełnoletni mieszkańcy województwa lubelskiego, zarówno pracujący, uczący się, jak i emeryci, renciści czy bezrobotni. Kosztował ponad 105 tys. Ale życie ludzkie jest przecież bezcenne…

Czytaj także: Joga: dążenie do doskonałości...

 

tutaj kupisz ewydanie

(apm)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe