Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Włodawa: Spływają rekompensaty za stan wyjątkowy

Prawie milion 250 tysięcy złotych - to łączna kwota rekompensat, jakie wypłacił przedsiębiorcom z terenów objętych stanem wyjątkowym urząd wojewódzki. Pieniądze trafiły m.in. do właścicieli firm z powiatu włodawskiego, gdzie wnioski o przyznanie rekompensat złożyło prawie 30 osób.
Włodawa: Spływają rekompensaty za stan wyjątkowy

W sumie na biurko wojewody wpłynęło prawie 50 wniosków o rekompensatę, większość (38) to wnioski z branży hotelarskiej i gastronomicznej, pozostałe dotyczą biznesów zajmujących się turystyką. O pomoc finansową wnioskowali przedsiębiorcy z Włodawy i okolic miasta oraz z powiatu bialskiego.

- Ogółem do 7 grudnia włącznie rekompensaty zostały wypłacone 20 przedsiębiorcom z Lubelszczyzny - poinformowała Joanna Szwedo z biura prasowego Urzędu Wojewódzkiego.

Wysokość rekompensaty to 65 proc. średniego miesięcznego przychodu z prowadzonej działalności. Podstawą do wyliczeń są przychody za czerwiec, lipiec i sierpień tego roku.

- Kilka dni temu dostaliśmy decyzję pozytywną. Trochę to trwało, bo wniosek złożyliśmy pod koniec września - powiedział nam jeden z organizatorów spływów kajakowych po rzece Bug. - Pieniądze na pewno się przydadzą, choć nie pokryją wszystkich strat i kosztów. Pozostaje pytanie: co dalej? Czy warto inwestować w firmę i szykować się na przyszły sezon, czy nie ma sensu? Niepewność jest najgorsza - dodaje przedsiębiorca.

Pieniądze dostanie też właścicielka Agroturystyki nad Bugiem.

- Czekam na przelew, mam nadzieję, że przyjdzie w ciągu najbliższych dni, bo jest naprawdę ciężko i wygląda na to, że turystów jeszcze długo u nas nie będzie.

W podobnej sytuacji znalazły się inne gospodarstwa agroturystyczne z okolicy. Urząd Gminy Włodawa jeszcze przed wprowadzeniem stanu wyjątkowego wskazał wojewodzie lubelskiemu przedsiębiorstwa, które na wprowadzeniu obostrzeń mogą stracić. Na liście znalazło się pięć podmiotów: z Sobiboru, Suszna i Orchówka.

Urząd wojewódzki informuje, że wypłat będzie więcej, bo część wniosków jest w trakcie rozpatrywania. Na liście jest m.in. agencja artystyczna pana Konrada z Włodawy, która działa w branży kulturalnej, turystycznej i edukacyjnej.

- Wniosek o rekompensatę złożyłem już po raz czwarty. Za każdym razem dostaję odpowiedź, że dokumenty są nieprawidłowo wypełnione albo muszę je uzupełnić - usłyszeliśmy od przedsiębiorcy. - Najgorsze jest to, że rekompensaty dotyczą strat majątkowych, a nie utraconych korzyści. W praktyce wygląda to tak, że zawód przewodnika po Włodawie jest zakazany, bo turyści nie mają tu wstępu, ale nikt z tego tytułu nie przyzna mi rekompensaty.

Stan wyjątkowy został wprowadzony na początku września bieżącego roku w 115 miejscowościach w województwie podlaskim i 68 miejscowościach w województwie lubelskim i trwał do końca listopada. Od 1 grudnia do marca przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która na początku grudnia ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama