Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama Bank Spółdzielczy

Krasnystaw: Świetlny paw obiektem hejtu?

Czy świąteczna iluminacja może być przedmiotem kontrowersji, a nawet hejtu? Najwyraźniej tak, bo miejscy urzędnicy, drugi rok z rzędu, muszą publicznie niektórym tłumaczyć, dlaczego świetlny paw rzeczywiście kojarzy się z Bożym Narodzeniem.
Krasnystaw: Świetlny paw obiektem hejtu?

Od pierwszych dni grudnia rynek miejski zachwyca wystrojem świątecznym. Niektóre iluminacje są każdego roku rozstawiane w innych miejscach. Po raz drugi pojawiła się również szopka bożonarodzeniowa z rzeźbami przedstawiającymi anioły, trzech króli i świętą rodzinę.

Najwięcej komentarzy internautów dotyczy jednak pawia, który nie wszystkim kojarzy się z Bożym Narodzeniem. Niektórzy parafrazują słynny cytat z filmu „Miś” Stanisława Barei, że ten paw jest „na skalę naszych możliwości”, „otwiera niedowiarkom oczy” i „odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa”. Innego zdania są miejscy urzędnicy, którzy w mediach społecznościowych zamieścili wyjaśnienie.

- Według naszej wiedzy, paw jest związany z okresem Bożego Narodzenia. Był już obecny w średniowiecznych dziełach sztuki. Pojawiał się również wśród zwierząt w stajni narodzenia Chrystusa. Nierzadko ukazywano go w obrazach przedstawiających grotę w Betlejem. Dwa pawie pijące z jednego kielicha symbolizowały duchowe odrodzenie, anioły-cherubiny miały niekiedy cztery skrzydła z pawich piór. Pawie oczka na końcach piór oznaczały boską wszechwiedzę. Jeszcze w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku dzieci robiły pawie oczka, którymi przyozdabiano choinki bożonarodzeniowe - czytamy w komunikacie.

Okazuje się, że popularność motywu pawia w sztuce chrześcijańskiej wywodzi się od starożytnych Greków, którzy wierzyli, że jego ciało nie rozkłada się po śmierci. Podziwiali też spektakularną odnowę jego pierzastej szaty. Pierwsi chrześcijanie uznawali pawia za symbol wiecznego życia z Bogiem w niebie. Często był on przedstawiany z drzewem życia.

- W scenerii bożonarodzeniowej paw symbolizuje nadzieję na zmartwychwstanie oraz odkupienie. Wielobarwny ogon pawia był symbolem oglądania twarzy boga w wiecznej szczęśliwości. Okres bożonarodzeniowy to okres miłości, radości i wzajemnego szacunku, czego życzymy z całego serca sobie i wszystkim mieszkańcom Krasnegostawu - napisali urzędnicy.

W miniony piątek pojawiła się informacja prasowa, że Krasnystaw bierze udział w 13. edycji plebiscytu miast "Świeć się z Energą" na najpiękniejsze świąteczne dekoracje. Zwycięzca w województwie lubelskim będzie walczył w finale o tytuł "Świetlnej Stolicy Polski". Bezpłatnie głosować można do 11 stycznia po wcześniejszym zarejestrowaniu się na platformie plebiscytowej "SwiecSie.pl". Na miasta biorące udział w zabawie można oddać do 10 głosów dziennie.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Maria 18.12.2021 14:51
A co z Bożym Narodzeniem ma sowiecka gwiazda wbita w płytę rynku i sanie z reniferami? Z drugiej strony zawsze można przed pawiem puścić pawia.

ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama