Gm. Sawin: Żywność dla potrzebujących

  • 08.12.2021, 18:00
  • DBEZ
Gm. Sawin: Żywność dla potrzebujących
Ponad 200 skierowań o przyznanie paczek z produktami spożywczymi wydał już Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sawinie. Takie paczki to istotna pomoc dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Udzielana jest w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa.

- Wnioski zaczęliśmy przyjmować w połowie listopada. Z pomocy żywnościowej będzie mogło skorzystać 1100 osób. To o 100 mniej niż w roku ubiegłym. Sytuacja ekonomiczna rodzin zmienia się, to dlatego - tłumaczy dyrektor GOPS Beata Czopek.

Pod koniec listopada ubiegłego roku zmieniły się też kryteria dochodowe, które muszą spełnić osoby ubiegające się o pomoc.

– Zwiększyliśmy je, by na skutek np. waloryzacji świadczeń nikt nie utracił prawa do pomocy w ramach programu - wyjaśniała wtedy minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

By dostać paczkę, dochód nie może przekraczać 1542,20 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej oraz 1161,60 zł w przypadku osoby w rodzinie. Pod uwagę brane są decyzje ZUS, KRUS, odcinek z emerytury lub renty, zaświadczenie o dochodach czy nakazy płatnicze.

Ze wsparcia żywnościowego korzystają rodziny wielodzietne, seniorzy, osoby bezrobotne, niepełnosprawne, wychodzące z nałogów i wiele innych, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

Potrzebujący mogą liczyć na produkty spożywcze o długim terminie ważności. Są to m.in.: konserwy mięsne i rybne, puszki z warzywami, dżemy, makarony, kasze, ryż, ale też mleko, cukier, miód czy olej.

- Żywność wydawana jest w trzech transzach. Do niedawna to było 40 kilogramów na osobę w rodzinie, teraz jest o połowę mniej, bo 20 kilogramów. Wszystkie produkty dostajemy z Banku Żywności w Lublinie - mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. I dodaje, że kolejna transza jedzenia trafi do potrzebujących już po Nowym Roku.

Mieszkańcy gminy Sawin, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, mogą też liczyć na zasiłki celowe na zakup żywności.

Osoby, które chcą zakwalifikować się do programu i skorzystać z pomocy żywnościowej, muszą wypełnić oświadczenie o dochodzie swojej rodziny netto za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia oświadczenia. Taki obowiązek mają też ci, którzy dostawali już paczki z Banku Żywności w latach wcześniejszych.

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy GOPS w Sawinie pod numerem telefonu: (082) 567 30 00, w godzinach pracy ośrodka.

 

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe