Gm. Włodawa: Fascynujące odkrycie w Orchówku

  • 01.12.2021, 08:34
  • kk
Gm. Włodawa: Fascynujące odkrycie w Orchówku
Podczas prac konserwacyjnych w sanktuarium w Orchówku dokonano ciekawego odkrycia. Pod obrazem św. Antoniego ujawniono drugi obraz datowany na XVI wiek.

Ołtarz boczny po renowacji wygląda zupełnie inaczej. W trakcie prac konserwatorskich odzyskano jego oryginalne kolory oraz naprawiono złocenia. Dziś przyćmiewa swoim blaskiem pozostałe dwa ołtarze. Podczas remontu dokonano również niesamowitego odkrycia - pod głównym wizerunkiem św. Antoniego znajdował się drugi obraz, datowany na koniec XVI w. 

Dopiero bliżej Świąt Bożego Narodzenia wierni będą mieli szansę zobaczyć ten zabytek. Jednak dzięki uprzejmości ojców kapucynów, nasi czytelnicy mogą go podziwiać już dziś. Choć główne prace konserwacyjne dobiegły już końca, to jeszcze przez miesiąc będzie wstawiany mechanizm, który pozwoli na odsłanianie oryginalnego, starszego obrazu. 

- Przedsięwzięcie kosztowało ok. 150 tys. złotych. Pracę wykonali artyści z Warszawy, konsultując się oczywiście z konserwatorem zabytków. Pierwsze kroki związane z renowacją były podejmowane już w 2019 r., ale dzięki dofinansowaniu i zbiórkom od parafian, mogliśmy w tym roku przyspieszyć działania. W planach mamy odnowienie kolejnych ołtarzy, ale na pewno będą potrzebne większe środki ze względu na inflację - opowiada nam o. Jacek Romanek, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium.

Na XVI-wiecznym obrazie św. Antoni przedstawiany jest w habicie augustiańskim, trzyma w rękach hymn spisany po łacinie, obok niego znajduje się osoba dziękująca za wstawiennictwo. Na malowidle możemy również dostrzec w tle budynki i przyrodę, co sugeruje, iż postać znajduje się na wzniesieniu. Zdaniem historyków, to unikatowy zabytek w naszym regionie.

Ze względu na stan wyjątkowy trudno będzie wszystkim chętnym zobaczyć obraz z wizerunkiem świętego, niemniej należy pamiętać, że w celach kultu religijnego wjazd do Orchówka powinien być dozwolony. 

- Pragnę serdecznie podziękować wszystkim ofiarodawcom, a w szczególności naszym parafianom, za wkład w renowację tego ołtarza. Bez pomocy ludzi, to dzieło nie byłoby możliwe. Dzięki nowej odsłonie ołtarza, parafianie będą mogli się modlić o wstawiennictwo św. Antoniego przed obrazem, do którego modlili się ich pradziadowie - dodaje o. Romanek.

 

kk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe