Nie wszyscy chcą "Domu bez rachunków"

  • 30.11.2021, 08:14
  • Faj
Nie wszyscy chcą "Domu bez rachunków"
Program zakłada budowę farm fotowoltaicznych, a w efekcie niższe rachunki za prąd. W powiecie chełmskim przystąpiły do niego m.in.: gmina Leśniowice, Dorohusk, Żmudź i Kamień.

W Leśniowicach deklaracje przystąpienia do programu złożyło już ponad trzydzieści osób.

- Lista na pewno będzie dłuższa, bo telefony wciąż dzwonią - mówi wójt gminy Joanna Jabłońska. W minionym tygodniu lokalny samorząd zorganizował kolejne już spotkanie dotyczące szczegółów programu.

Takie spotkania odbyły się też w Dorohusku i Białopolu.

- Mamy około dwudziestu deklaracji. To mniej więcej 1/3 mieszkańców do tego uprawnionych. Liczymy, że lista będzie dłuższa. Przy rosnących cenach energii, warto - przekonuje wójt gminy Białopole Henryk Maruszewski.

W Dorohusku na liście jest kilkanaście osób. Jak powiedział nam wójt gminy, "mieszkańcy dzwonią, pytają".

- Na razie jednak wnioski wypełniło niewielu - przyznaje Wojciech Sawa.

Podobnie sytuacja wygląda w gminie Żmudź.

- Odbieramy telefony, ale spodziewaliśmy się większego zainteresowania. Program ruszył niedawno, może to dlatego - uważa wójt Żmudzi Edyta Niezgoda.

Najmniejsze zainteresowanie programem jest w gminie Kamień. Tu deklaracji nie wypełnił nikt.

- Mieszkańcy nie są przekonani, może dlatego, że trzeba partycypować w kosztach. Kilka osób pytało o szczegóły, ale na tym się skończyło. Druga sprawa, że w naszej gminie sporo osób już wcześniej zainwestowało w fotowoltaikę i ma już kolektory słoneczne - tłumaczy wójt Dariusz Stocki.

Organizatorem spotkań dla mieszkańców i realizatorem programu "Dom bez rachunków" jest Spółdzielnia Energetyczna Ziemi Chełmskiej. Projekt zakłada budowę farmy fotowoltaicznej o mocy do 2 MW w Buśnie (gmina Białopole) na działce, którą decyzją radnych gminnych, wydzierżawiono spółdzielni.

Przystępując do programu już teraz, mieszkańcy zyskują "pierwszeństwo w rezerwacji mocy w farmie fotowoltaicznej, stałą cenę za energię elektryczną na najbliższe lata, możliwość osiągnięcia wystarczalności do 2030 roku" - zapewnia spółdzielnia.

 

Faj

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe