Chełm: Prezydent weźmie ziemię, ale nie ludzi

  • 25.10.2021, 08:45 (aktualizacja 29.10.2021, 09:23)
  • DBEZ
Chełm: Prezydent weźmie ziemię, ale nie ludzi Facebook Miasto Chełm
Prezydent Jakub Banaszek i wójt Wiesław Kociuba zawarli porozumienie. Wspólnie wnioskują do MSWiA o włączenie do granic miasta Chełm terenów niezamieszkanych, zlokalizowanych w miejscowościach Depułtycze Królewskie, Pokrówka, Koza Gotówka, Srebrzyszcze i Rudka. Nie będzie aneksji całych sołectw należących do gminy Chełm.

Wspólny komunikat w sprawie porozumienia zamieszczono na stronach internetowych gminy Chełm i miasta Chełm. Podkreślono w nim, że porozumienie zostało zawarte w trosce o przyszłość Chełma, gminy Chełm oraz Ziemi Chełmskiej. Na mocy podpisanego wspólnie dokumentu, samorządy wystąpiły do ministra spraw wewnętrznych i administracji o korektę wniosku z 20 września br.

Według wcześniejszych założeń, miasto Chełm miało się wzbogacić o 8 sołectw: Koza-Gotówka, Nowiny, Okszów, Okszów-Kolonia, Pokrówka, Srebrzyszcze i Żółtańce-Kolonia oraz części obszarów Weremowice, Żółtańce i Depułtycze Królewskie. Pomysł prezydenta Chełma wywołał oburzenie mieszkańców gminy Chełm i falę protestów, ponieważ nie zgadzali się oni na przyłączenie do miasta. Także radni miejscy byli zaskoczeni wszczętą procedurą powiększania Chełma kosztem gminy.

W toku negocjacji wójt i prezydent wypracowali wspólne stanowisko, w ramach którego proponują odstąpienie od wszczętego postępowania, które w efekcie prowadziło do rozbioru gminy Chełm.

- Chodzi nam o rozwiązywanie tych wszystkich problemów z obopólną korzyścią - dla mieszkańców miasta Chełm, gminy Chełm i dla naszych całych wspólnot samorządowych i całego regionu - skomentował podpisane w miniony piątek porozumienie wójt gminy Wiesław Kociuba.

Prezydent Jakub Banaszek powstrzymał się od komentarzy dla mediów, ale publicznie, czyli na Facebooku, zapowiedział, że powstanie EuroPark. Oba samorządy wystąpią do MSWiA o procedowanie wniosku zakładającego rozszerzenie granic administracyjnych miasta Chełm wyłącznie o tereny potencjalnie inwestycyjne, niezamieszkane, zlokalizowane w miejscowościach: Depułtycze Królewskie, Pokrówka, Koza Gotówka, Srebrzyszcze i Rudka. To m.in. okolice lotniska i tereny Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Srebrzyszczu. Wykaz działek o łącznej powierzchni około 470 hektarów, objętych ewentualnym wyłączeniem z gminy Chełm i włączeniem do miasta Chełm oraz załącznik graficzny znajdują się na prezentowanej grafice.

"Wszelkie decyzje uwzględniające zmiany zawarte w porozumieniu nadal pozostają w kompetencji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wierzymy, że zawarty kompromis będzie stanowił przełom w naszych relacjach oraz istotny krok w stronę zacieśnienia współpracy na rzecz rozwoju regionu. Wspólnie stoimy na stanowisku, że dobro mieszkańców winno być priorytetem dla samorządowców. O dalszych podejmowanych działaniach oraz ich następstwach będziemy na bieżąco informować" - podkreślono w komunikacie.

Strony zawarły porozumienie co do formy i wymiaru rekompensat przyznanych przez Chełm gminie Chełm za utracone dochody z tytułu podatków i opłat.

Teraz czytane: Zdjęcia mieszkanki Siedliszcza trafiły do "Vogue'a"

 

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe