ZUS nie będzie wypytywał sąsiadów

  • 15.10.2021, 06:35 (aktualizacja 15.10.2021, 09:42)
  • oprac. (apm)
ZUS nie będzie wypytywał sąsiadów
Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie przepytywał sąsiadów osób korzystających ze zwolnienia lekarskiego. Nie będzie też mógł sprawdzać danych klientów w bankach czy u operatorów sieci komórkowych. Instytucja dementuje medialne doniesienia na ten temat.

Nowe przepisy, które wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku, nie dają ZUS takich uprawnień.

- Ustawa zasiłkowa doprecyzowała, że ubezpieczeni i płatnicy składek mają obowiązek przekazywać ZUS informacje niezbędne do ustalenia prawa do zasiłków, ich wypłaty i weryfikacji. Dotychczas takiego przepisu nie było, dlatego w praktyce pracodawcy i ubezpieczeni, których ZUS prosił o potrzebne informacje lub dokumenty, czasami odmawiali ich przekazania. A brak pełnych i rzetelnych danych utrudniał ustalanie prawa do zasiłków i ich terminową wypłatę – mówi Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Przepis pomoże więc szybciej wypłacać należne ubezpieczonym świadczenia we właściwej wysokości. A w przypadku kontroli zwolnienia lekarskiego ułatwi na przykład weryfikację, czy osoba, która wykorzystuje zwolnienie lekarskie u jednego pracodawcy, nie pracuje w tym samym czasie dla drugiego podmiotu. ZUS będzie to mógł sprawdzić bezpośrednio u drugiego pracodawcy.

- Przedstawiciele Zakładu nie będą natomiast wypytywać o swoich klientów ich sąsiadów. Nadal nie będą mieć również uprawnień do pozyskiwania danych o klientach np. od operatorów sieci telefonicznych czy banków – dodaje Korba.

Czytaj również: Nie widać znaku? Nie przyjmuj mandatu

 

oprac. (apm)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe