Powiat krasnostawski: Radni wałkują temat LGBT  

  • 08.10.2021, 07:54 (aktualizacja 08.10.2021, 14:53)
  • GD
posiedzenie radnych powiatowych Fot. Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie Kadr z sesji rady powiatu
Jeden z radnych ponownie zaapelował o uchylenie stanowiska w sprawie powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową, bo przedstawiciel rządu przestrzega przed utratą środków unijnych. - Inicjatywa w tej sprawie powinna wyjść od osób, które złożyły wniosek o przyjęcie takiego stanowiska - informuje starosta Andrzej Leńczuk.

W materiałach na ostatnią sesję radni otrzymali m.in. pismo od sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie przestrzegania zasad antydyskryminacyjnych. Waldemar Buda podkreśla w nim, że wszelkie uchwały i stanowiska w sprawie LGBT powinny być zgodne z Konstytucją RP. Prosi, aby samorządowcy przeanalizowali lub doprecyzowali zapisy w tych dokumentach w taki sposób, aby nie były błędnie interpretowane.

Pismo z ministerstwa trafiło do samorządów, które znajdują się w Atlasie Nienawiści - interaktywnej mapie nietolerancji wobec lesbijek, gejów oraz osób biseksualnych. Znajduje się tam również powiat krasnostawski, który przyjął stanowisko w kwietniu 2019 roku.

- Samorządom, które przyjęły takie uchwały lub stanowiska, grozi utrata środków unijnych. Powiat krasnostawski złożył do funduszu norweskiego wniosek o dofinansowanie w czterech szkołach na fotowoltaikę, pompy ciepła i termomodernizację. Wkrótce może się okazać, że nasze szkoły stracą przez to stanowisko 5 mln zł. Co pan starosta zamierza zrobić? - pytał radny Marek Piwko.

Przewodniczący rady powiatu Witold Boruczenko stwierdził, że to nie jest stanowisko całej rady, a jedynie części radnych. Przeciwnego zdania był jednak Marek Piwko. Odczytał pełny tytuł dokumentu sprzed ponad dwóch lat, pod którym podpisał się jedynie Boruczenko.

Starosta umywa ręce  

- Stanowisko w sprawie powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową będzie przedmiotem posiedzenia zarządu powiatu - Boruczenko próbował wybrnąć z sytuacji.

Starosta odbił piłeczkę i zapowiedział, że inicjatywa w sprawie uchylenia lub zmian w stanowisku powinna wyjść od inicjatorów.

- Jeśli powiat nie pozyska dotacji na projekt dla szkół, to ich nie straci. Zresztą nie ma jeszcze nic pewnego - skwitował Leńczuk.

Kontrowersyjną wypowiedzią popisał się radny Bogusław Domański. Stwierdził, że jego intencją przed podjęciem stanowiska nie było dyskryminowanie osób ze środowisk LGBT. Wyjaśniał, że chodziło mu o to, aby pewnych zachowań nie promowano w powiecie krasnostawskim.

- Lepszym pomysłem byłoby skierowanie funduszy unijnych na leczenie tych osób - wypalił Domański.

- Żal w ogóle komentować takie słowa. Gdyby oglądał lub słuchał tego jakiś aktywista, to mogłoby zakończyć się to sprawą w sądzie - komentował Marek Piwko

O co ten spór?

Rada powiatu przyjęła deklarację „Powiat krasnostawski wolny od ideologii LGBT” w związku wywoływaną wówczas przez niektórych polityków wojną ideologiczną.

- Radykałowie dążący do rewolucji kulturowej w Polsce atakują wolność słowa, niewinność dzieci, autorytet rodziny i szkoły oraz swobodę przedsiębiorców. Dlatego będziemy konsekwentnie bronić naszej wspólnoty samorządowej! - czytamy w stanowisku radnych.

Z kolejnych fragmentów można się dowiedzieć, że powiat nie zgodzi się na sprzeczne z prawem instalowanie funkcjonariuszy politycznej poprawności w szkołach (tzw. latarników). Samorządowcy będą strzegli prawa do wychowania dzieci zgodnie z przekonaniami rodziców. Obiecują ponadto, że zrobią wszystko, aby do szkół nie mieli wstępu gorszyciele zainteresowani wczesną seksualizacją polskich dzieci według tzw. standardów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

- Będziemy chronili uczniów, dbając o to, aby rodzice z pomocą wychowawców mogli odpowiedzialnie przekazać im piękno ludzkiej miłości! Nie pozwolimy wywierać administracyjnej presji na rzecz stosowania poprawności politycznej (słusznie zwanej niekiedy po prostu homopropagandą) w wybranych zawodach. Będziemy chronili m.in. nauczycieli i przedsiębiorców przed narzucaniem im nieprofesjonalnych kryteriów działania, np. w pracy wychowawczej, przy doborze pracowników czy kontrahentów - brzmi jeden z akapitów.

Nie wszyscy radni byli za podjęciem tej deklaracji. Część wstrzymała się od głosu lub nie brała udziału w głosowaniu.

Czytaj także z powiatu: Ludowcy wybrali nowe władze

baner do e-wydania super tygodnia

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe