Krasnystaw: Nowe mury dawnego ratusza

  • 03.09.2021, 06:03
  • GD
Krasnystaw: Nowe mury dawnego ratusza
Zakończyła się rekonstrukcja murów pierwszego domu miejskiego w centrum starówki. Do niedawna był on w opłakanym stanie i w oczach turystów stawiał miasto w niekorzystnym świetle. Teraz jest estetyczniej i bardziej funkcjonalnie.

Lasujące się mury zostały rozebrane, a w ich miejsce częściowo wzniesiono nowe z bloczków betonowych obłożonych otoczakiem. Z tego samego materiału wykonane są pozostałe fragmenty zarysu pierwszego domu miejskiego, które zostały zrównane z płytą rynku.

- Wykonana przebudowa zwiększa trwałość i funkcjonalność murów przy zachowaniu ich wartości historyczno-turystycznej. Kolejna podjęta przeze mnie inicjatywa to umieszczenie w pobliżu murów tablicy. Oprócz typowo historycznych informacji, prezentowałaby w atrakcyjny sposób wizualizację budynku. Warto bowiem pokazać mieszkańcom oraz odwiedzającym nas turystom, jak wyglądał pierwszy miejski ratusz w Krasnymstawie - mówi Marcin Wilkołazki, wiceprzewodniczący rady miasta i inicjator renowacji murów.

Dodaje, że trzeba do tego wykonać trójwymiarową rekonstrukcję, która zostałaby umieszczona w Internecie oraz byłaby rozszerzeniem informacji i wizualizacji znajdującej się na tablicy. Uważa, że przy dzisiejszym rozwoju technologicznym nie będzie to zadanie trudne do wykonania ani bardzo kosztowne.

Inwestycja pochłonęła około 79 tys. zł. Warto dodać, że wiosną bieżącego roku na rynku postawiono nowe siedziska, które kosztowały niespełna 62 tys. zł. Planowana była jeszcze budowa toalety publicznej, ale zadanie to zostało zdjęte z tegorocznego budżetu. Projekt i dokumentacja są już gotowe, wartość robót szacowana jest na prawie 300 tys. zł. Termin realizacji tego przedsięwzięcia jest uzależniony od decyzji radnych. 

Teraz czytane: Sikanie pod kontrolą - fotopułapki na drzewach

 

GD

Czy w szkołach na stałe powinna zostać przywrócona nauka stacjonarna?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe