Chełm: Najpierw Tour de Konstytucja PL

  • 03.08.2021, 07:59
  • AN
Chełm: Najpierw Tour de Konstytucja PL
5 sierpnia o godz. 16.30 w centrum miasta rozpocznie się wydarzenie organizowane w ramach Tour de Konstytucja PL. Wśród gości zaproszonych do Chełma jest m.in. sędzia Igor Tuleya, członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia”.

Podczas tego wydarzenia będzie okazja, aby poznać i porozmawiać z Danutą Przywarą z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Kingą Dagmarą Siadlak, reprezentującą Defensor Iuris, i sędzią ze Słupska Joanną Hernatowicz Sikorą, też z Iustitti.

- Każde wydarzenie organizowane w ramach Tour de Konstytucja PL jest apolityczne. Nie ma w nim miejsca na znaki i transparenty powiązane z jakąkolwiek działalnością czy partią polityczną, niedopuszczalne są wystąpienia polityków lub osób powiązanych z działalnością polityczną oraz eksponowanie przynależności do partii lub grupy politycznej - wyjaśnia jedna z organizatorek Magda Klim.

Tour to wydarzenie ogólnopolskie, które ma na celu przybliżenie obywatelom ważności Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, poświęcone prawom i obowiązkom zapisanym w konstytucji. W 2021 roku mija setna rocznica uchwalenia pierwszej pełnej konstytucji po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Dwumiesięczna podróż po kraju z kapsułą zawierającą egzemplarz ustawy zasadniczej jest formą uczczenia rocznicy. Celem tej niezwykłej sztafety jest też popularyzacja zapisów konstytucji i praktyki ustrojowej wytworzonej przez ponad 20 lat obowiązywania obecnej ustawy zasadniczej.

Wizyta w Chełmie planowana jest na 5 sierpnia. Ologowany „Tour – BUS” zaparkuje na placu Łuczkowskiego. Przywiezie zwój konstytucji, materiały informacyjne i gadżety (znaczki, długopisy, flagi itp.) oraz będzie pełnił funkcję mobilnego studia sprawozdawczego.

Zaplanowano m.in. podpisywanie zwoju konstytucji, dzięki czemu ma się on stać wspólnym obywatelskim dokumentem potwierdzającym wagę praw obywatelskich i oddanie walce o prawa zapisane w konstytucji. Przy „niezależnym stoliku obywatelskim” mają pełnić dyżur prawnicy. W mobilnym punkcie pocztowym „Tour - Poczta” będzie można napisać i symbolicznie wysłać „List do Polski” i „List do Europy”.

Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych zachęca do udziału w „Tour de Konstytucja PL” aktywistów obywatelskich ze wszystkich regionów Polski, prodemokratyczne organizacje i stowarzyszenia, ludzi kultury, liderów opinii. Szczegóły dotyczące współpracy dostępne na stronie internetowej www.tour-de-konstytucja.pl.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich VII kadencji.

Czytaj także: Utrudnienia podczas Tour de Pologne - będą mandaty dla nieodpowiedzialnych kierowców

 

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
hatet
hatet 03.08.2021, 18:43
Cud to znikające wpisy, cenzura i łapki. Cenzurujecie wpisy reklamując tych co za Soroszowe pieniądze ,,bronią" ,,konstytucji". Art 32 mówi o równości wobec prawa, a więc niech sędziowie płacą ZUS jak my Polacy.
Kati
Kati 03.08.2021, 13:20
Stowarzyszeniu Sędziów Polskich „Iustitia” przyznano 74 400 euro z Fundacji Batorego. A więc brońcie Kontytucji przed TSUE.
Teraki
Teraki 03.08.2021, 13:10
Jak Pan sędzia, Jego koleżanki i koledzy w ramach kontytucji, którą tak bronią (Art. 32. Zasada równości obywatela wobec prawa) zaczną płacić składki na ZUS i dostaną 43% jak my emerytury, to mają nasze wsparcie. Przymkniemy oko na częśni do wiertarek...
Pytajka
Pytajka 03.08.2021, 11:23
Czy to będą podpisy za poparciem dla Pana gościa?
kerr
kerr 03.08.2021, 09:19
Kasta won!
chełmianin
chełmianin 03.08.2021, 17:27
Jaka kasta - ośle idź do szkoły
Goering
Goering 03.08.2021, 12:09
Kastą jest partia rządząca

Pozostałe