Gm. Hańsk: Dzień Pszczelarza

  • 24.07.2021, 09:05
  • Informacja prasowa
Gm. Hańsk: Dzień Pszczelarza
Tradycyjnie w trzecią niedzielę lipca w Hańsku odbył się festyn „Dzień Pszczelarza”, poświęcony pamięci ks. Jana Dolinowskiego, propagatora pszczelarstwa, wynalazcy ula ramowego. Była to już XVII edycja tego słodkiego święta.

Uroczystość rozpoczęła konferencja pszczelarska w sali widowiskowej GOK, którą poprowadził: prof. dr hab. Jerzy Demetraki-Paleolog Kierownik Katedry Zoologii i Ekologii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Rzesza pszczelarzy mogła wysłuchać wykładu pt. „Podstawy genetyki i hodowli matek pszczelich we współczesnej pasiece”

Następnie w kościele parafialnym pw. św. Rajmunda w Hańsku odprawiona została Msza św. w intencji pszczelarzy. Bezpośrednio po Mszy św. poszczególne instytucje, koła i stowarzyszenia pszczelarskie złożyły kwiaty przy pomniku ks. Jana Dolinowskiego.

Dalsza część uroczystości miała miejsce na placu przy remizie OSP. Zaproszonych gości powitał Wójt Gminy Hańsk Marek Kopieniak.

Po oficjalnych wystąpieniach na scenie pojawiły się lokalne zespoły artystyczne: „Seniorzy” z Urszulina, „Poleska Nuta” z Kołacz, „Orchowianki” z Orchówka, „Kresowianki” z Włodawy, „Seniorki” z Dubeczna, Zespół Męski z Dubeczna, „Kulczynianki,, Kapela „Hańszczanie” „Swojska kapela” z Woli Uhruskiej. Ponadto na scenie zaprezentował się także kabaret „OT.TO”

Nie zabrakło wystawców z produktami pszczelimi, twórców ludowych, stoisk handlowych oraz licznych konkursów z atrakcyjnymi nagrodami („Wypieki miodowe”, „Najsmaczniejszy miód z pasieki, „Wiedzy o pszczole”, „Pomagamy pszczołom”).

 

ZWYCIĘZCY POSZCZEGÓLNYCH KONKURSÓW

 

NAJSMACZNIEJSZY MIÓD Z PASIEKI…”

I miejsce – Krzysztof Skotak – Dubeczno,

II miejsce – Tadeusz Jakimowicz -Kodeń,

III miejsce – Grzegorz Jasina – Lublin.

 

WYPIEKI MIODOWE”

I miejsce – Koła Gospodyń Wiejskich Hańsk Kolonia ,

II miejsce – Koła Gospodyń Wiejskich w Chutczu,

III miejsce – Koła Gospodyń Wiejskich w Ujazdowie.

 

W konkursie plastycznym „Pomagamy pszczołom” nagrody otrzymali: Klaudia Połodziuk, Katarzyna Mazurek, Kacper Wysocki, Paula Stalbowska i Julia Chutkowska ze Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Hańsku.

Organizatorami festynu byli: Wójt Gminy Hańsk, Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Hańskiej, Stowarzyszenie Pszczelarzy Lubelskich w Lublinie, Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację imprezy, sponsorom, patronom medialnym oraz wolontariuszom.

Informacja prasowa

Zdjęcia (16)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe