Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama Stachniuk Optyk

Miasto daleko w rankingu

Fundacja Schumana i Fundacja Adenauera ogłosiły wyniki rankingu „Europolis. Zielone miasta”. Chełm znalazł się dopiero na 51. miejscu na 66 sklasyfikowanych, choć w niektórych kategoriach zajmowaliśmy całkiem niezłe pozycje.
Miasto daleko w rankingu

Ranking oceniał polskie miasta pod względem ich działań na rzecz środowiska, klimatu i zdrowia mieszkańców. Zielone miasta to takie, które stawiają na prośrodowiskowe rozwiązania w różnych dziedzinach życia. Czy Chełm do nich należy? Jak wynika z rankingu i tak, i nie.

Ranking, jak tłumaczą jego pomysłodawcy, stworzony został na bazie wskaźnika złożonego z wyliczeń odnoszących się do pięciu kategorii: indywidualny transport elektryczny, transport publiczny, działania na rzecz jakości powietrza, społeczność lokalna i zdrowie publiczne. W każdej z kategorii miasta mogły zdobyć maksymalnie 100 punktów. Do wyliczeń fundacje wykorzystały m.in. dane Głównego Urzędu Statystycznego, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Biuletyny Informacji Publicznej. Pod uwagę wzięto 66 miast na prawach powiatu.

Pod względem indywidualnego transportu publicznego nasze miasto zajmuje dopiero 59. lokatę. Chodzi o rejestrację samochodów elektrycznych, których w Chełmie jest jeszcze mało. Nieco lepiej sytuacja wygląda w Zamościu, który w rankingu zajmuje 43. pozycję i w Białej Podlaskiej, która jest na 53. miejscu. Jeśli chodzi o ekologiczny transport publiczny, znów zostajemy w tyle, zajmując 54. lokatę. Zamość ma 39. miejsce, ale za to Biała Podlaska dopiero 61. Tu sprawdzano m.in. długość ścieżek rowerowych, liczbę rowerów miejskich czy długość buspasów.

Niestety, w rankingu pod względem działań na rzecz jakości powietrza zajmujemy dopiero 60. lokatę. Choć, jak podkreślają twórcy rankingu, "wysoka jakość powietrza jest jedną z najważniejszych i jednocześnie najtrudniejszych do osiągnięcia wartości zielonych miast. Zależy ona bowiem nie tylko od działań samych władz samorządowych czy mieszkańców, lecz także od wielu czynników zewnętrznych (np. położenia geograficznego)." A jednak Zamość radzi sobie z tym całkiem nieźle i zajmuje 39. lokatę. Jedno miejsce wyżej przed Chełmem znalazła się Biała Podlaska. Tu brane były pod uwagę m.in. liczba alertów smogowych, kwota dofinansowania na wymianę pieców, kampanie na rzecz czystego powietrza.

Chełm silny jest za to społecznością lokalną. Zaangażowania w sprawy eko mieszkańcom naszego miasta odmówić nie można, dlatego w tej kategorii znalazł się na 11. pozycji. Badano m.in. zużycie prądu i wody na jednego mieszkańca, a także inicjatywy obywatelskie. Za nami jest Zamość -15. miejsce i Biała Podlaska - 19.

Badanie kategorii zdrowie publiczne zyskało szczególny wymiar ze względu na trwającą pandemię, która realnie wpłynęła na ocenę zdrowia przez Polaków. W kategorii zdrowie publiczne też wypadamy nieźle. Chełm znalazł się na 12. lokacie. Jednak Zamość jest zdecydowanie bliżej lidera, zajmuje bowiem 5. pozycję. Biała Podlaska sklasyfikowana została pod tym względem na 36. miejscu.

I tak w ogólnym rankingu "zielonych miast" zdobyliśmy ostatecznie 51. miejsce. Dla porównania Zamość ma 23. lokatę, a Biała Podlaska - 56.

Teraz czytane: NIK zawiadomił prokuraturę - nieprawidłowości w spółkach miejskich

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
hyc 21.06.2021 22:31
Jak między październikiem a marcem alerty smogowe są praktycznie co wieczór, o jakim zielonym mieście można mówić? Dopóki ktoś nie ściśnie za jąderka właścicieli domków jednorodzinnych, nic się nie zmieni.

kazio 21.06.2021 13:31
Trudno żeby mieć wyższe miejsce mając największą spalarnię smieci

kerr 21.06.2021 12:01
Bzdury, i tyle!

Reklamabaner boczny
Reklama
Reklama
Reklama