Miliony dla szpitala

  • 01.06.2021, 07:21 (aktualizacja 07.06.2021, 17:47)
  • szer
gmach chełmskiego szpitala
Modernizacja oddziałów i laboratorium mikrobiologicznego, termomodernizacja budynków, utworzenie izolatorium, to tylko niektóre inwestycje zaplanowane przez chełmski szpital. Część z nich już jest realizowana.

Budynek starego szpitala został już wyremontowany i czeka na otwarcie. Teraz przyszła kolej na pozostałe pawilony oraz przyszpitalną przychodnię. Prace już trwają.

Stawiają na ekologię

W ramach projektu „Poprawa efektywności energetycznej budynków użytkowanych na potrzeby działalności leczniczej Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie” modernizowane są pawilony A, B i C oraz budynek przychodni przyszpitalnej. Przedsięwzięcie obejmuje wykonanie ociepleń ścian fundamentowych wraz z ułożeniem opaski odwadniającej, ocieplenie ścian zewnętrznych i dachów, modernizację instalacji c.o., przebudowę przyłącza ciepłowniczego, wymianę stolarki okiennej wraz z instalacją nawiewników, a także wymianę drzwi wejściowych do budynków, opraw tradycyjnych na LED-owe i montaż instalacji fotowoltaicznej. Wdrożony zostanie również systemu pomiaru, monitoringu i zarządzania wykorzystaniem energii.

Dzięki odnawialnym źródłom energii szpital mniej będzie płacił za energię elektryczną i cieplną, a przede wszystkim mniej gazów cieplarnianych i pyłów dostanie się do atmosfery.

Wartość projektu to ponad 12 milionów złotych, z tego ponad 7,5 miliona to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Tlenu na pewno nie zabraknie

Nie tak dawno, dyrekcja szpitala podpisała z Ministerstwem Zdrowia dwie umowy na przyznanie środków z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. Pierwsza dotyczy rozbudowy i modernizacji urządzeń i instalacji tlenu medycznego. Dzięki pozyskanym pieniądzom – 3 415 5900 zł – zakupiony zostanie i zamontowany dodatkowy zbiornik na tlen ciekły o pojemności 20 ton oraz zmodernizowana instalacja tlenowa w trzech szpitalnych budynkach, wybudowanych w latach 70. To pozwoli między innymi na zwiększenie liczby łóżek tlenowych w tych pawilonach. Planowane prace obejmują również modernizację rezerwowego źródła tlenu, baterii butli tlenowych.

- Realizacja inwestycji wpłynie wprost na dalszy rozwój możliwości szpitala w zwalczaniu epidemii wirusa SARS-CoV-2- informuje dyrekcja szpitala.

W ramach drugiej umowy, opiewającej na 50 tysięcy złotych, zakupionych zostanie 100 sztuk dozowników tlenu na potrzeby oddziału obserwacyjno-zakaźnego oraz oddziałów z tak zwanymi łóżkami covidowymi.

Genetyczne testy w kierunku SARS-CoV-2

836 720 złotych – to dotacja celowa na „Modernizację Laboratorium Mikrobiologicznego funkcjonującego w ramach Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej SPWSS w Chełmie celem stworzenia pracowni genetycznej przeznaczonej do badań RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2".

Realizowane w ramach inwestycji prace adaptacyjne laboratorium mikrobiologicznego i zakupy sprzętu medycznego mają na celu umożliwienie pełnego diagnozowania Covid-19, co skróci czas oczekiwania na wyniki, przyspieszając równocześnie reakcję w przypadku, gdy okaże się on dodatni.

Będący na wyposażeniu tego laboratorium analizator genetyczny umożliwi wykonywanie dziennie około 80 testów na obecność koronawirusa. Urządzenie służyć może również do testów wykrywających inne wirusy i bakterie.

Analizator i pozostałe urządzenia laboratoryjne zintegrowane będą ze szpitalnym systemem informatycznym. Zadbano również o to, by osobom pracującym w tym laboratorium zapewnić maksimum bezpieczeństwa.

Szpital rozszerza swoją ofertę

Warto wspomnieć również o kilku innych projektach realizowanych przez placówkę. To między innymi stworzenie Chełmskiego Kompleksu Opieki Okołoporodowej, utworzone izolatorium w budynku administracyjno-hotelowym na potrzeby osób, które nie mogą odbyć kwarantanny w domu oraz osób chorych na COVID-19 o łagodnym przebiegu, czy zakup cyfrowego mammografu dla Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej.

Wszystkie zaplanowane inwestycje mają się zakończyć w tym, najpóźniej w 2022 roku. Kamila Ćwik, dyrektor placówki zapewnia, że w dalszym ciągu szpital zabiegał będzie o pieniądze, które pozwolą na dalszy jego rozwój, a tym samym poprawę warunków hospitalizacji pacjentów i pracy personelu.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe