Mandatowe rewolucje

  • 29.04.2021, 12:24
  • MP
Mandatowe rewolucje
Rządzący są już na ostatniej prostej w pracach nad podniesieniem stawek mandatów za wykroczenia popełniane na drogach. Jeden z pomysłów budzi spore kontrowersje, ponieważ zakłada połączenie ilości punktów karnych z wysokością składki ubezpieczeniowej. Nie wszyscy zawodowi kierowcy wiedzą również, że kilka dni temu wszedł w życie nowy obowiązek, za nieprzestrzeganie którego można zostać ukaranym.

Pierwszy raz od 20 lat

Tyle bowiem mija od ostatnich zmian w waloryzacji kar dla kierowców. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Infrastruktury nie podają konkretów, ale zaznaczają, że sankcje będą miały nowy, a przede wszystkim wyższy pułap. Być może maksymalna kwota mandatu będzie aż trzykrotnie większa od obecnej, a więc nie 500, tylko 1500 zł. Co więcej, zmiany mają dotyczyć nie tylko taryfikatora. Jednym z pomysłów, który być może zostanie uwzględniony, jest powiązanie stawek ubezpieczenia OC z punktami karnymi za wykroczenia.

Co to oznacza w praktyce? Dokładnie tyle, że ubezpieczyciele otrzymywaliby informacje o kierowcach, którzy rażąco naruszają przepisy drogowe, np. przekraczając prędkość czy powodując zagrożenie podczas wyprzedzania na przejściu dla pieszy. W konsekwencji tacy piraci musieliby płacić wyższe składki. Kierowców mają nadzieję, że kary takie będą dotyczyły jedynie notorycznego, a nie sporadycznego łamania prawa.

Takie powiązanie punktów ze składkami nie jest jednak niczym nowym. W Stanach Zjednoczonych podobny system obowiązuje od dawna, a kierowcy płacą więcej, jeśli częściej przekraczają prędkość.

Higiena albo mandat

Warto też wiedzieć, że można dostać mandat za coś, o czym większość kierowców nie wie. 10 kwietnia w życie weszło nowe rozporządzenie, które reguluje m.in. kwestie sanitarne w środkach transportu przewożących podróżnych.

Okazuje się, że mandat w wysokości od 50 do 250 zł można otrzymać za "nieutrzymywanie przez przewoźnika obowiązanego do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny środka transportu we właściwym stanie sanitarnym".

Dotychczas wymogi w tym zakresie określał też art. 117 kodeksu wykroczeń, nakazujący utrzymanie czystości w pojeździe służącym do przewozu osób, zaś za jego złamanie, w skrajnych sytuacjach, grozi nawet 1500 zł kary. Mandat wprowadzony nowym rozporządzeniem jest chyba więc raczej apelem do taksówkarzy, kierowców busów oraz autobusów o większą troskę o zdrowie pasażerów w czasie pandemii.

MP

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe