Będą kłuć nas na hali

  • 20.04.2021, 08:07 (aktualizacja 22.04.2021, 13:41)
  • szer
Będą kłuć nas na hali
Wszystko wskazuje na to, że już niebawem w miejskiej hali sportowej przy ul. Granicznej zamiast sportowców i kibiców, pojawią się pacjenci. W obiekcie ma być zorganizowany masowy punkt szczepień. Taka lokalizacja ma zapewnić wykonanie nawet 500 zastrzyków dziennie.

Samorząd miasta zgłosił do wojewody lubelskiego propozycję utworzenia takiego punktu właśnie w hali sportowej. Po pierwsze z uwagi na jej dużą powierzchnię, zaplecze w postaci dodatkowych pomieszczeń oraz hol, a także duże parkingi umożliwiające dobrą komunikację. Takie między innymi wymogi miały spełniać te punkty.

Propozycja wstępnie już została zaakceptowana przez wojewodę. Zaaprobował ją również Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Cały czas prowadzone są rozmowy i uzgodnienia z instytucjami zaangażowanymi w to przedsięwzięcie - poinformował nas Damian Zieliński, z gabinetu prezydenta miasta.

Na temat organizacji punktu i jego funkcjonowania w tej lokalizacji ma się wypowiedzieć sanepid. Chodzi przede wszystkim o to, by wszystko było zgodne z wymogami sanitarno-epidemiologicznymi. Inaczej może dojść do zmiany lokalizacji.

Wiadomo, że działalność punktu będzie się opierała przede wszystkim na pracownikach Miejskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Wspierać ich mają studenci pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Nie robimy tego z obowiązku, ale poczucia odpowiedzialności – mówi Arkadiusz Tofil, rektor chełmskiej PWSZ. – Współpraca zostanie tak zorganizowana, aby nie zaburzać procesu kształcenia naszych studentów.

Rektor zdradził - takie są wstępne ustalenia - że na każdy dyżur oddelegowane zostaną cztery osoby. Medyków będą też wspomagać żołnierze WOT.

Na utworzenie punktu szczepień masowych każdy samorząd – o czym powiedział wojewoda lubelski Lech Sprawka – otrzyma 5 tysięcy złotych. Pieniądze mają częściowo pokryć koszty jego organizacji. Z kolei ryczałt NFZ za podanie jednej dawki szczepionki to 61 złotych.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem i sanepid nie będzie miał zastrzeżeń do tej lokalizacji, pierwsi pacjenci mogą być tam zaszczepieni już na przełomie kwietnia i maja.

- Więcej szczepień, co najmniej o 500 tygodniowo, wykonywanych będzie również w szpitalu w Chełmie – poinformował nas Marta Garmol, kierownik działu świadczeń, a równocześnie koordynatorka szczepień.

Kierownictwo placówki zamierza uruchomić nowy punkt w wyremontowanym budynku starego szpitala. Tymczasem do soboty włącznie ze szczepień przeciw Covid-19 realizowanych w lecznicy skorzystało już ponad 10 tysięcy osób, średnio około 250-300 dziennie.

W województwie lubelskim we współpracy urzędu wojewódzkiego z samorządami i NFZ została przygotowana lista 59 punktów szczepień przeciwko Covid-19, które mają szczepić na większą skalę. 32 z nich już działają, ale mają zwiększyć swoją przepustowość. Pozostałych 27 to punkty organizowane przez samorząd. Pierwszy z nich – w Kraśniku - rozpocznie pilotażową działalność dzisiaj. Zlokalizowany jest w hali sportowej jednej ze szkół podstawowych.

Pełną listę punktów szczepień masowych poznamy w momencie wydania polecenia przez wojewodę lubelskiego, ponieważ – jak zaznaczył Lech Sprawka - mogą zdarzyć się jeszcze zmiany lokalizacji.

szer

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe