Pasażerom pojedzie się komfortowo

  • 01.04.2021, 10:08
  • AN
Pasażerom pojedzie się komfortowo Facebook Miasto Chełm
Miasto chce kupić sześć niskoemisyjnych autokarów dla Chełmskich Linii Autobusowych. Autobusy mają być wyposażone m.in. w klimatyzację, co latem z pewnością poprawi komfort podróżowania miejską komunikacją.

Zakup nowych autobusów to jeden z elementów projektu unijnego, zainicjowanego jeszcze w 2017 r., kiedy prezydentem Chełma była Agata Fisz. Miasto pozyskało wówczas środki z RPO na zakup autobusów, a także budowę ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Hrubieszowskiej i stworzenie systemu roweru miejskiego. Trasa rowerowa powstała, prace nad rowerem miejskim są kontynuowane, właśnie nabiera tempa wymiana taboru CLA. W tej kadencji samorządu już udało się zwiększyć dofinansowanie na ten projekt. Dzięki temu możliwe było zwiększenie też liczby zamawianych autobusów do sześciu, z opcją rozszerzenia zamówienia do ośmiu. Autokary mają być nowoczesne i funkcjonalne, tak aby pasażerowie czuli się w nich komfortowo.

- Pojazdy mają mieć długość od 8,4-9,5 m i mieścić przynajmniej 60 pasażerów, w tym min. 18 na miejscach siedzących. Kolejne wymagania to silnik o mocy co najmniej 150 kW z funkcją ograniczenia prędkości do 85 km/h, klimatyzacja, ogrzewanie wnętrza konwektorami i systemem nagrzewnic, z dodatkowym ogrzewaniem wodnym, porty USB do ładowania urządzeń mobilnych, tablice informacyjne wewnętrzne i zewnętrzne, system zliczania pasażerów czy monitoring - wyliczają wymagania urzędnicy.

Termin składania ofert upływa 28 kwietnia. Szacowana wartość zamówienia to ok. 5,5 mln zł. Autobusy mają zostać dostarczone do 3 grudnia. 

Na tym nie koniec zmian w taborze komunikacji miejskiej. Miasto czeka na rozstrzygniecie programu Zielony Transport Publiczny, do którego aplikowało o dofinansowanie w wysokości 100 mln zł na zakup 15 autobusów elektrycznych i 15 wodorowych.

- Jeśli wynik naboru będzie pozytywny, w latach 2022-2023 miasto zrealizuje zakup 30 nowych „zielonych” autobusów i będzie dysponowało taborem pojazdów w 100 proc. nowych i przyjaznych środowisku - dodają pracownicy gabinetu prezydenta.

Rozstrzygnięcie programu NFOŚiGW mamy poznać jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe