Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Wielkanoc w nowej, covidowej tradycji

Choć liczba zakażonych z dnia na dzień rośnie i jest zdecydowanie wyższa niż przed rokiem, wytyczne co do przeżywania Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych są mniej restrykcyjne niż w 2020 r. Kościoły nie zostaną zamknięte, a wręcz przeciwnie - mają być otwarte i gotowe na przyjęcie wiernych. Wierni powinni mieć możliwość wyspowiadania się i przyjęcia komunii.
Wielkanoc w nowej, covidowej tradycji

- Mając na uwadze zdrowie i życie Polaków, zwracam się z gorącym apelem do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego – zaapelował tuż przed Wielkim Tygodniem abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wskazał on m.in. na konieczność przestrzegania limitów wiernych w kościołach. Ci, którzy do świątyni nie przyjdą, powinni modlić się w domu i oglądać transmisje w mediach, choć te "nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów”.

Mimo iż mamy trzecią falę pandemii i rekordową liczbę zakażeń, kościoły pozostają otwarte. W ramach nowych zasad bezpieczeństwa od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit – na 1 osobę musi przypadać 20 mkw. Od 27 marca do 9 kwietnia w parafii pw. Chrystusa Odkupiciela jednocześnie może przebywać 60 osób. Limit osób na jednej mszy w parafii pw. św. Rodziny to 50 osób. W kościele pw. św. Kazimierza maksymalnie może przebywać 30 osób. 

Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób. Wierni mogą więc spotykać się na nabożeństwach, a ich kapłani, zgodnie z zaleceniem kurii mają umożliwić im dostęp do sakramentu pokuty i pojednania w Wielkim Tygodniu.

Wielki Czwartek

W ubiegłym roku episkopat zalecił zawężenie uczestników Mszy Świętej Krzyżma do najbliższych współpracowników biskupa. Odnowienie przyrzeczeń kapłańskich miało być organizowane w innym terminie. Wiernym nie zalecano rezygnacji z mszy tego dnia, jednak proponowano opuszczenie obrzędu obmywania nóg. W tym roku również nie będzie kultywowany ten zwyczaj. Jednak tym razem arcybiskup Stanisław Budzik zaprasza na Mszę Świętą Krzyżma księży dziekanów, księży pracujących w kurii i w seminarium oraz neoprezbiterów. Poświęcone podczas liturgii oleje święte dziekani będą mogli odebrać w zakrystii archikatedry.

Wielki Piątek

Tego dnia, zgodnie z tradycją, nabożeństwa nie ma. Przed rokiem proponowano, aby nocna adoracja Najświętszego Sakramentu odbywała się w odpowiednio małej grupie tajemnicy paschalnej. Zgodnie tegorocznymi wytycznymi w modlitwie powszechnej w Wielki Piątek należy uwzględnić wezwanie za udręczonych w okresie epidemii. Podczas adoracji krzyża tylko przewodniczący oddaje mu cześć przez pocałunek, pozostali wierni mogą jedynie przyklęknąć lub się skłonić. Tak było też przed rokiem. W bazylice po liturgii rozpocznie się całonocne czuwanie rozplanowane według ulic

Wielka Sobota

W 2020 roku episkopat nie zalecał organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego biskupi proponowali obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu, przed śniadaniem wielkanocnym. Tekst modlitwy był dostępny na stronach diecezjalnych i parafialnych. W tym roku, jak informuje abp Budzik, błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę można zorganizować w kościele lub poza kościołem, z zachowaniem ścisłych norm sanitarnych. Parafie mają więc dowolność w tej kwestii.

Jak informuje proboszcz bazyliki Narodzenia NMP Andrzej Sternik święcenie pokarmów odbędzie się w parafii tradycyjnie. Wierni będą mogli przychodzić ze swoimi koszykami co pół godziny, tak jak przed dwoma laty od godz. 9 do 15.

- Błogosławieństwo będzie odbywać się przed bazyliką, w rzędzie od drzwi głównych aż na chodnik - informuje proboszcz.

W parafii pw. Chrystusa Odkupiciela święcenie pokarmów odbywać się będzie co pół godziny od 8 do 14, będzie również możliwość spowiedzi w tych godzinach. W kościele pw. św. Rodziny koszyczki święcone będą przed kościołem, od godz. 9 do 13, także co pół godziny. Parafianie z kościoła pw. św. Kazimierza pokarmy poświęcą przed świątynią, w godzinach od 8 do 12 co godzinę i o godz. 17.

- Ze względu na ograniczoną ilość wiernych w kościele, z pokarmami do poświęcenia ustawimy się wzdłuż chodnika i parkingu, poczynając od schodów kościoła przy wejściu głównym - informuje z kolei parafia pw. św. Ducha. - Gdyby padał deszcz, będziemy wymieniali się rotacyjnie w kościele.

Niedziela Zmartwychwstania

Przed rokiem zarówno w Wielką Sobotę jak i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie zalecano używania pokropień. W tym roku nie ma o tym mowy. Jak czytamy w zaleceniach, w Niedzielę Wielkanocną i w Poniedziałek w oktawie Wielkanocy można umożliwić wiernym przyjęcie komunii świętej poza mszą świętą.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama