Wielkanoc w nowej, covidowej tradycji

  • 30.03.2021, 09:47
  • AN
Wielkanoc w nowej, covidowej tradycji
Choć liczba zakażonych z dnia na dzień rośnie i jest zdecydowanie wyższa niż przed rokiem, wytyczne co do przeżywania Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych są mniej restrykcyjne niż w 2020 r. Kościoły nie zostaną zamknięte, a wręcz przeciwnie - mają być otwarte i gotowe na przyjęcie wiernych. Wierni powinni mieć możliwość wyspowiadania się i przyjęcia komunii.

- Mając na uwadze zdrowie i życie Polaków, zwracam się z gorącym apelem do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego – zaapelował tuż przed Wielkim Tygodniem abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wskazał on m.in. na konieczność przestrzegania limitów wiernych w kościołach. Ci, którzy do świątyni nie przyjdą, powinni modlić się w domu i oglądać transmisje w mediach, choć te "nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów”.

Mimo iż mamy trzecią falę pandemii i rekordową liczbę zakażeń, kościoły pozostają otwarte. W ramach nowych zasad bezpieczeństwa od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit – na 1 osobę musi przypadać 20 mkw. Od 27 marca do 9 kwietnia w parafii pw. Chrystusa Odkupiciela jednocześnie może przebywać 60 osób. Limit osób na jednej mszy w parafii pw. św. Rodziny to 50 osób. W kościele pw. św. Kazimierza maksymalnie może przebywać 30 osób. 

Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób. Wierni mogą więc spotykać się na nabożeństwach, a ich kapłani, zgodnie z zaleceniem kurii mają umożliwić im dostęp do sakramentu pokuty i pojednania w Wielkim Tygodniu.

Wielki Czwartek

W ubiegłym roku episkopat zalecił zawężenie uczestników Mszy Świętej Krzyżma do najbliższych współpracowników biskupa. Odnowienie przyrzeczeń kapłańskich miało być organizowane w innym terminie. Wiernym nie zalecano rezygnacji z mszy tego dnia, jednak proponowano opuszczenie obrzędu obmywania nóg. W tym roku również nie będzie kultywowany ten zwyczaj. Jednak tym razem arcybiskup Stanisław Budzik zaprasza na Mszę Świętą Krzyżma księży dziekanów, księży pracujących w kurii i w seminarium oraz neoprezbiterów. Poświęcone podczas liturgii oleje święte dziekani będą mogli odebrać w zakrystii archikatedry.

Wielki Piątek

Tego dnia, zgodnie z tradycją, nabożeństwa nie ma. Przed rokiem proponowano, aby nocna adoracja Najświętszego Sakramentu odbywała się w odpowiednio małej grupie tajemnicy paschalnej. Zgodnie tegorocznymi wytycznymi w modlitwie powszechnej w Wielki Piątek należy uwzględnić wezwanie za udręczonych w okresie epidemii. Podczas adoracji krzyża tylko przewodniczący oddaje mu cześć przez pocałunek, pozostali wierni mogą jedynie przyklęknąć lub się skłonić. Tak było też przed rokiem. W bazylice po liturgii rozpocznie się całonocne czuwanie rozplanowane według ulic

Wielka Sobota

W 2020 roku episkopat nie zalecał organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego biskupi proponowali obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu, przed śniadaniem wielkanocnym. Tekst modlitwy był dostępny na stronach diecezjalnych i parafialnych. W tym roku, jak informuje abp Budzik, błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę można zorganizować w kościele lub poza kościołem, z zachowaniem ścisłych norm sanitarnych. Parafie mają więc dowolność w tej kwestii.

Jak informuje proboszcz bazyliki Narodzenia NMP Andrzej Sternik święcenie pokarmów odbędzie się w parafii tradycyjnie. Wierni będą mogli przychodzić ze swoimi koszykami co pół godziny, tak jak przed dwoma laty od godz. 9 do 15.

- Błogosławieństwo będzie odbywać się przed bazyliką, w rzędzie od drzwi głównych aż na chodnik - informuje proboszcz.

W parafii pw. Chrystusa Odkupiciela święcenie pokarmów odbywać się będzie co pół godziny od 8 do 14, będzie również możliwość spowiedzi w tych godzinach. W kościele pw. św. Rodziny koszyczki święcone będą przed kościołem, od godz. 9 do 13, także co pół godziny. Parafianie z kościoła pw. św. Kazimierza pokarmy poświęcą przed świątynią, w godzinach od 8 do 12 co godzinę i o godz. 17.

- Ze względu na ograniczoną ilość wiernych w kościele, z pokarmami do poświęcenia ustawimy się wzdłuż chodnika i parkingu, poczynając od schodów kościoła przy wejściu głównym - informuje z kolei parafia pw. św. Ducha. - Gdyby padał deszcz, będziemy wymieniali się rotacyjnie w kościele.

Niedziela Zmartwychwstania

Przed rokiem zarówno w Wielką Sobotę jak i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie zalecano używania pokropień. W tym roku nie ma o tym mowy. Jak czytamy w zaleceniach, w Niedzielę Wielkanocną i w Poniedziałek w oktawie Wielkanocy można umożliwić wiernym przyjęcie komunii świętej poza mszą świętą.

AN

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe