Rada odpuszcza przedsiębiorcom

  • 18.03.2021, 09:10
  • DBEZ
Rada odpuszcza przedsiębiorcom
Restauratorzy i hotelarze z terenu gminy Chełm nie muszą płacić podatku od nieruchomości związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zwolnienie obowiązuje za pierwszy kwartał tego roku.

Rada Gminy Chełm podjęła uchwałę dotyczącą zwolnienia z podatku przedsiębiorców, którzy prowadzą restauracje i punkty gastronomiczne, bary i hotele oraz wynajmujących pokoje noclegowe. Właściciele tych lokali - w związku z pandemią - nie mogą prowadzić działalności albo jest ona bardzo mocno ograniczona. Zrozumiałe jest więc, że nie mają pieniędzy również na regulowanie swoich należności podatkowych wobec gminy. Ta pomoc skierowana jest również do osób prowadzących działalność rozrywkową i turystyczną.

- Ze zwolnienia mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy są podatnikami naszej gminy, prowadzą działalność gospodarczą oraz odnotowali pogorszenie płynności finansowej w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji pandemii Covid-19 - mówi Wiesław Klasura, dyrektor wydziału podatków i opłat. 

Jeżeli ktoś z przedsiębiorców chce skorzystać z tej ulgi, będzie musiał złożyć odpowiednie dokumenty do gminy tj.: korektę informacji o nieruchomościach lub deklarację, oświadczenie o płynności finansowej i informację w sprawie ubiegania się o pomoc publiczną. Na terenie gminy Chełm prawo o ubieganie się o zwolnienie ma 10 firm, w tym jedna prowadzi działalność rozrywkową i turystyczną. W przypadku, gdy wszyscy uprawnieni zostaną zwolnieniu z podatku od nieruchomości, do budżetu gminy nie wpłynie kwota 34 tys. zł. To zwolnienie na razie obowiązuje tylko za pierwszy kwartał tego roku. Nie jest to pomoc refundowana z budżetu państwa.

- Może, w związku z tym, kiedyś będą dofinansowania rządowe - nie wyklucza Klasura. Na razie jednak, jak wyjaśnił na sesji, skutki pomocy przedsiębiorcom poniesie budżet gminy. - W ubiegłym roku te podmioty również korzystały z pomocy, ale w trybie ordynacji podatkowej. Teraz mają ułatwienie, bo wiedzą z góry, że mogą się o pomoc ubiegać. Wcześniej była to decyzja indywidualna wójta - dodaje Klasura.

Z inicjatywą przygotowania powyższej uchwały wystąpiła komisja budżetowa. Została ona omówiona na posiedzeniu 24 lutego. Głosowanie odbyło się pod koniec lutego. Wszyscy radni byli za.

- Na komisji budżetowej rozmawialiśmy w bardzo szerokim gronie. Był wójt, pan dyrektor, radni komisji. Będziemy śledzić sytuację pandemiczną i zastanawiać się nad kolejnymi działaniami - zapowiada Kubacki.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe