Powiat nie zniknie z mapy nienawiści

  • 03.03.2021, 10:02 (aktualizacja 05.03.2021, 09:30)
  • GD
Powiat nie zniknie z mapy nienawiści
Panie starosto, czy nie wstyd panu, że nasz powiat znajduje się na mapie nienawiści? Czy to nie jest dobry moment na refleksję? - dociekał na sesji radny Marek Piwko. Mimo to, rada powiatu nie uchyliła swojego wcześniejszego stanowiska dotyczącego powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową.

Radni uznali, że petycja współtwórcy Atlasu Nienawiści - interaktywnej mapy nietolerancji wobec lesbijek, gejów oraz osób biseksualnych i transpłciowych nie zasługuje na uwzględnienie.

Pismo Jakuba Gawrona z Rzeszowa zostało rozpatrzone w ubiegły poniedziałek. Wcześniej negatywnie zaopiniowali je radca prawny oraz członkowie komisji skarg, wniosków i petycji.

- Wbrew opinii wnoszącego petycję, przyjęte 15 kwietnia 2019 roku przez radę powiatu stanowisko miało wyłącznie charakter deklaracji ideowej. Nie istniał bowiem przepis, który mógłby być materialną podstawą do podjęcia uchwały w kwestiach światopoglądowych radnych - mówił na sesji przewodniczący rady powiatu Witold Boruczenko.

Radca prawny Mariusz Cieślik dodał, że radni mogą przyjmować deklaracje w istotnych dla nich kwestiach. Przekonywał też, że w ostatnich tygodniach sądy administracyjne odrzuciły kilka skarg na samorządy, które nie chciały uchylić swych stanowisk w podobnych sprawach.

- Choć to nie była uchwała, uważam, że stanowisko rady powiatu w sprawie powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową ma charakter dyskryminacyjny, przynosi nam straty wizerunkowe i naraża nas na utratę funduszy unijnych. Panie starosto, czy nie wstyd panu, że nasz powiat znajduje się na mapie nienawiści? Czy to nie jest dobry moment na refleksję i uchylenie tej deklaracji? - dociekał radny Marek Piwko.

Starosta Andrzej Leńczuk odpowiadał, że o mapie nienawiści słyszy po raz pierwszy. Stwierdził również, że społeczeństwo jest tolerancyjne. Z kolei kwestia ewentualnej utraty funduszy nie jest jeszcze przesądzona.

- Z naszej strony powinien być jasny przekaz, aby nikt nam w tej sprawie nie przyprawiał gombrowiczowskiej gęby. Statystycznie jedna osoba homoseksualna przypada na 75-100 mieszkańców. Zapewne nie brakuje ich zatem w naszym powiecie. My ich nie krępujemy, nie dyskryminujemy i nie ingerujemy w życie prywatne. Wręcz przeciwnie, zapraszamy ich do nas i do odwiedzania naszego regionu. Nie jesteśmy bowiem żadną strefą wolną od ideologii LGBT. Natomiast narzucanie czegoś w szkołach to zupełnie co innego - stwierdził radny Leszek Janeczek.

Ostatecznie radni odrzucili wniosek o uchylenie tzw. deklaracji anty-LGBT przy jednym głosie przeciwnym i jednym wstrzymującym.

GD

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Teresa
Teresa 08.03.2021, 11:43
Aha, wymyśliliście sobie, że powiat będzie strefą wolną od LGBT, ALE "my ich nie dyskryminujemy"? O czym wy w ogóle mówicie. Dajcie tym ludziom normalnie żyć! To są tacy sami ludzie jak inni, dlaczego ich nienawidzicie? Dzieciaki w Polsce mają depresje i popełniają samobójstwa, bo widzą, że nie są akceptowane w swojej społeczności (nie.. nie są. podpisując tak głupie ustawy dajecie jasny sygnał) i nie potrafią sobie z tym poradzić. Wstyd za Krasnystaw, że się przyłącza do tej mowy nienawiści! Macie jakąś chorą obsesję na punkcie LGBT, naprawdę zostawcie tych biednych ludzi w spokoju i zajmijcie się prawdziwą pracą, a nie hejtem wobec mniejszości.
miejscowy
miejscowy 04.03.2021, 10:22
Debilstwo. Strefa wolna od LGBT, RTV i AGD. XXI wiek, środek europy.

Pozostałe