PWSZ buduje instytut medyczny

  • 22.02.2021, 08:35 (aktualizacja 25.02.2021, 12:28)
  • oprac. AN
PWSZ buduje instytut medyczny
To historyczny moment dla chełmskiej uczelni. W tym tygodniu, po długim okresie przygotowań, rozpoczyna się budowa Instytutu Nauk Medycznych PWSZ. Nowy obiekt stanie przy ul. Batorego, na działce, którą szkoła wyższa otrzymała od miasta kilka lat temu na cele statutowe.

- Zrobimy wszystko, aby ta górka stała się perełką Chełma. Wierzę, że jest to możliwe - powiedział na jednej z konferencji prasowych rektor Arkadiusz Tofil. Wreszcie plany uczelni nabierają realnych kształtów.

Inwestycja miała ruszyć pod koniec 2020 roku, jednak wydłużające się procedury w chełmskim magistracie, związane z uzyskaniem wymaganych pozwoleń, w tym pozwolenia na budowę, znacząco opóźniły rozpoczęcie prac. Wreszcie udało się pokonać trudności i już w tym tygodniu na teren budowy wkroczy wykonawca - Grupa Fewaterm.  Jak mówi rektor, jest to duża firma, która ma ogromne możliwości. Nie miała problemu z przedstawieniem zabezpieczeń finansowych inwestycji, gdyż generuje ogromne obroty. To dobry prognostyk na przyszłość tej inwestycji.

- Wykonawca chce rozpocząć prace w terenie już w tym tygodniu. Ma świadomość harmonogramu, dlatego nie chce tracić czasu, zwłaszcza, że przy tego typu inwestycjach zawsze mogą przytrafić się jakiś niespodzianki - tłumaczy Tofil. 

Na działce wykonano wcześniej punktowe badania geologiczne, a teraz będą robione głębokie na 10 metrów wykopy. Nie wiadomo dokładnie, co kryje ziemia i czy w pewnym momencie nie zaingeruje konserwator zabytków. Chełm jest atrakcyjny archeologicznie, więc tak naprawdę wszystko może się zdarzyć. Każde opóźnienie w pracach może zagrozić oddaniu inwestycji w terminie, czyli w 2022 roku.

Na nowoczesny, trzykondygnacyjny budynek o powierzchni ok. 6 tys. mkw., który służyć będzie studentom pielęgniarstwa, a w przyszłości może także ratownictwa medycznego oraz medycyny, uczelnia przeznaczyła 32 mln zł.

– Liczymy każdą złotówkę. Pierwsze oferty w postępowaniach przetargowych przekraczały 35 mln zł. Szczegółowo analizowaliśmy rynek usług budowlanych w  czasie pandemii, żeby znacznie obniżyć koszt. Udało się. Po unieważnieniu postępowania i ponownym przetargu udało się uzyskać oferty firm poniżej 30 mln zł. Racjonalne podejście do inwestycji wygenerowało milionowe oszczędności dla uczelni – wyjaśnia rektor Tofil.

Budowa nowej siedziby Instytutu Nauk Medycznych przy ul. Batorego to, jak tłumaczy rektor, ogromny krok w stronę rozwinięcia kształcenia w kierunkach medycznych. – Warto odważnie marzyć i sięgać po ambitne cele. Mam głęboką nadzieję, że Chełm już wkrótce, dzięki naszej uczelni, znany będzie nie tylko z lotnictwa czy znakomitych inżynierów, ale także ze specjalistów z obszaru nauk medycznych.

W nowoczesnym budynku uczelni będą dwie aule wykładowe. Seminaryjna na piętrze, która pomieści 100 osób. Druga aula planowana jest na parterze - dla 208 osób. Na tym samym poziomie znajdą się też trzy sale ćwiczeniowe dla max. 40 osób każda, do prezentacji aktywnej formy pracy w grupach, pracownia komputerowa, biblioteka i pięć sal, tzw. niskiej bierności pielęgniarstwa na 20 osób każda, gdzie odbywać się będą symulacje.

Na poziomie -1 przewidzianych jest sześć sal. Będą tam sale: wysokiej bierności dla pielęgniarstwa OIT, wysokiej bierności dla pielęgniarstw specjalistycznych, opieki ginekologiczno-położniczej, badań fizykalnych, ratownicza i ćwiczeniowa dla maksymalnie  40 osób. Projekt zakłada też budowę parkingu podziemnego na 74 miejsca parkingowe. Budynek będzie miejscem spędzania dużej części dnia dla 450 osób oraz ok. 60 pracowników naukowych i administracyjnych.

Na tym nie koniec. Już w marcu zostanie oddane do użytku Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie przy ul. Pocztowej. Koszt inwestycji to ponad 2,5 mln zł. Centrum powstało w celu podniesienia jakości kształcenia w zakresie rozwoju umiejętności praktycznych na kierunku pielęgniarstwo I stopnia.

- Dzięki centrum symulacji, wyposażonemu w zaawansowane technologicznie symulatory pacjenta, sale symulacyjne, wyposażone w niezbędny sprzęt medyczny oraz system audio-wideo do rejestracji sesji symulacyjnych, studenci i studentki nabędą kompetencje do profesjonalnego wykonywania pracy w zawodzie pielęgniarskim – zaznacza rektor.

oprac. AN

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe