Wiedzą, jak pomóc rannym kolegom

  • 18.02.2021, 09:12
  • AN
Wiedzą, jak pomóc rannym kolegom
Podczas weekendowego szkolenia chełmscy terytorialsi uczyli się, m.in. jak udzielać pomocy pod ostrzałem, jak rozpoznawać, czy poszkodowany jest w stanie zagrożenia życia oraz w jaki sposób powinna przebiegać ewakuacja.

Szkolenie odbyło się w Zamościu. Wzięli w nim udział również żołnierze z 2 Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa oraz 3 Batalionu Zmechanizowanego z Zamościa.

- Podczas kursu żołnierze realizowali zadania, które mogą ich spotkać w trakcie działań bojowych, np. podczas kontaktu ogniowego z przeciwnikiem w pomieszczeniach. W trakcie ćwiczeń zadbano o odtworzenie jak najbardziej realnych warunków - wyjaśnia kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Terytorialsi uczyli się m.in. podstawowych technik utrzymywania drożności dróg oddechowych, wentylacji zastępczej, używania opasek uciskowych oraz zasad obsługi i użycia automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED). Szkolenie wpisuje się w program kształcenia indywidualnego żołnierzy OT. Terytorialsi mają bowiem posiadać też wiedzę oraz umiejętności niezbędne do niesienia pomocy w ramach ratownictwa taktycznego, a także do kształtowania poczucia odpowiedzialności za jakość tej pomocy.

- Przypomnijmy, że WOT kładą szczególny nacisk na kompetencje medyczne żołnierzy. W składzie sekcji lekkiej piechoty tzw. wspaniałej dwunastki, czyli podstawowego elementu bojowego WOT, jest aż dwóch żołnierzy posiadających kompetencje medyczne – ratownik i starszy ratownik, których zadania polegają m.in. na ratowaniu zdrowia i życia członków sekcji podczas działań bojowych oraz udzielania pierwszej pomocy medycznej podczas działań kryzysowych - dodaje Stanula.

AN

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe