Testy i szczepienia nauczycieli

  • 08.02.2021, 18:03 (aktualizacja 12.02.2021, 07:50)
  • szer
Testy i szczepienia nauczycieli
Podanie nauczycielom szczepionek przeciwko Covid-19 to jeden z elementów zbliżających do uruchomienia nauki stacjonarnej. W poniedziałek (8 lutego) rozpoczęły się zapisy chętnych. W pierwszej kolejności zostaną zaszczepieni nauczyciele uczący stacjonarnie w młodszych klasach, a także nauczyciele szkół specjalnych, nauczyciele zawodu oraz poradni psychologiczno-pedagogicznych i opiekunowie w żłobkach. Szczepienia rozpoczną się już w piątek.

Zainteresowanie jest spore, ale ilu pedagogów zapisze się na szczepienia, będzie wiadomo w drugiej połowie tygodnia. Każdy nauczyciel, który chce się zaszczepić, może się zgłosić do dyrektora, a dyrektorzy poprzez System Informacji Oświatowej zarejestrują go.

W Szkole Podstawowej nr 1 w Chełmie, jak wynika ze wstępnego rozeznania, chce się zaszczepić około 60 procent kadry. – Obecnie bezpośredni kontakt z dziećmi ma około 30 osób, w tym specjaliści – powiedziała w miniony piątek Grażyna Cereta, dyrektor placówki. 

Tego dnia zainteresowanie zaszczepieniem się wyraziło też na przykład pięciu nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Chełmie. – Wysłałem informację do wszystkich, którzy prowadzą zajęcia stacjonarnie, to około 21 osób -  poinformował dyrektor Andrzej Kosiniec. W poniedziałek będzie wiadomo więcej.

Alicja Ceglarska, dyrektor Przedszkola nr 6 w Chełmie, też rozmawiała z nauczycielami. O tym, jaką decyzję podjęli, mieli poinformować 8 lutego. Ale, jak powiedziała nam w piątek, zainteresowanie tematem jest. W tej placówce opiekę nad dziećmi sprawuje 11-osobowa kadra.

W żłobku Chełmskie Niedźwiadki pracuje 17 opiekunów. Zajęcia z maluchami prowadzi też dyrektor Katarzyna Sadowska-Twardzik. Tu również temat szczepień był już poruszany. Jak wszędzie są osoby, które chcą się szczepić i takie, które mają odmienne zdanie.

W przypadku placówek opiekuńczo-wychowawczych, a taką jest żłobek, rejestracja – jak poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg - będzie odbywała się za pomocą specjalnego formularza online udostępnionego przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

- Chciałabym się zaszczepić, ale wolałabym preparat Pfizera albo Moderny – powiedziała nauczycielka jednej z chełmskich szkół. – Zastanawiam się tylko, czy jak teraz nie skorzystam z oferty, będę miała drugą szansę.

Szczepienia tych grup zawodowych rozpoczną się już w piątek, 12 lutego. O tym, kiedy i gdzie odbędą się szczepienia pracowników, poinformuje dyrektor placówki. W Chełmie będzie to prawdopodobnie szpital węzłowy. Szczepione będą tylko osoby do 60 roku życia. Dedykowaną im szczepionką jest ta wyprodukowana przez firmę AstraZeneca. Do Polski dotarła już partia 120 tysięcy szczepionek. Jeśli chodzi o nauczycieli powyżej 60. roku życia, będą szczepieni wraz ze swoją grupą wiekową.

Na razie szczepieniami nie zostaną objęci pracownicy obsługi placówek oświatowych.

Od poniedziałku, 8 lutego, do piątku 12 lutego – jak informuje Elżbieta Kuryk, powiatowa inspektor sanitarna w Chełmie - przeprowadzone zostaną badania przesiewowe w kierunku SARS-CoV-2. Obejmą one nauczycieli klas 1-3 i nauczycieli szkół specjalnych oraz pracowników niepedagogicznych szkół niezbędnych do ich funkcjonowania. Zgłosiło się 21 placówek, w tym dziewięć z Chełma. Testy będą pobierane w szpitalu w Chełmie przy ul. Szpitalnej 53, w tzw. drive thru.

Dotychczas w Chełmie przeciw Covid-19 zaszczepiło się 3221 osób. 983 z nich otrzymały już drogą dawkę. Większość, bo prawie 3 tysiące zostało zaszczepionych w szpitalu węzłowym. Na terenie powiatu preparat – na razie pierwszą dawkę - przyjęło 846 osób.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe