Zespół szczepiący przyjedzie do domu

  • 04.02.2021, 07:18
  • szer
Zespół szczepiący przyjedzie do domu
Dobra wiadomość dla tych, którzy chcą się zaszczepić przeciw koronawirusowi, ale ich stan zdrowia nie pozwala nawet na transport do punktu szczepień. Oni zostaną zaszczepieni w domu.

- Moja mama ma przeszło 80 lat. Zapisaliśmy ją na szczepienie, ma nawet wyznaczony termin, ale chyba nic z tego nie będzie, bo jest osobą leżącą i nikt nie chce do niej przyjechać – poskarżył się nam w ubiegłym tygodniu jeden z Czytelników. Mówił, że poruszył niebo i ziemię, żeby umówić się na szczepienie w domu.

– W przychodni, do której zaopcjowana jest mama, powiedzieli, że szczepią tylko stacjonarnie. Obdzwoniłem inne przychodnie w Chełmie. Nie wszystkie mają ekipy wyjazdowe. A tam, gdzie są, powiedzieli, że jeżdżą tylko do swoich pacjentów. Ręce opadają, bo tak naprawdę nikt nic nie wie. Jedni odsyłają do drugich i tak w kółko.

Na podobne problemy natrafiło wiele osób. Wojewoda lubelski Lech Sprawka przyznał, że takiej sytuacji nikt nie przewidział, bo w grudniowym naborze, a zgłosiło się 406 punktów, deklarowały one zorganizowanie mobilnych zespołów.

- Ale w praktyce ponad 200 z nich tego nie zrobiło. Były też przypadki, że niektórzy organizowali zespół, ale tylko dla swoich pacjentów – powiedział wojewoda.

Ale ma się to zmienić. Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił nowy nabór na mobilne zespoły szczepiące. Oferty można składać do 3 lutego, ale mogą to zrobić tylko placówki, które nie mają jeszcze zarejestrowanych punktów szczepień. W następny poniedziałek poznamy rozstrzygnięcie.

Wiadomo już, że mobilne zespoły mają działać w czterech rejonach: lubelskim, bialskim, chełmskim i zamojskim. Rejon chełmski obejmuje miasto Chełm oraz powiaty chełmski, krasnostawski i włodawski.

Szacuje się, że w całym województwie ze szczepienia w domu może chcieć skorzystać około 3,5 tys. osób.

Tymczasem trwają szczepienia 80-latków. W chełmskim szpitalu wszystkie terminy do końca marca są już zajęte. Podobnie w pozostałych punktach szczepień. Powód jest bardzo prozaiczny. Placówki mogą zaszczepić tylko 30 osób tygodniowo, bo taki przydział otrzymują.

Dotychczas w Chełmie zaszczepionych zostało 2 355 osób, 383 z nich otrzymały już drugą dawkę preparatu. W powiecie chełmskim szczepionkę przyjęło 431 osób, w krasnostawskim 1621, w tym drugą dawkę- 159 osób, a w powiecie włodawskim – 1 270 osób, w tym drugą dawką zaszczepiono 250 osób. W całym województwie wykonano 64 521 szczepień, w tym drugą dawką 9 779.

Pacjentom niepełnosprawnym, którzy wymagają pomocy w dotarciu do punktów szczepień, transport organizują lokalne samorządy.

szer

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe