Będą szczepić prokuratorów

  • 27.01.2021, 10:26
  • (apm)
Będą szczepić prokuratorów
Do chełmskich prokuratur nie dotarły jeszcze konkretne informacje na temat szczepień pracowników. Z informacji przekazanej przez Prokuraturę Krajową wiadomo, że prokuratorzy będą kłuci zaraz po grupie zero razem z innymi mundurowymi. Nie dotyczy to jednak pozostałych pracowników tych jednostek.

- Nie otrzymaliśmy jeszcze żadnej oficjalnej informacji na ten temat, wiem tyle, co z mediów się dowiedziałem – mówi Mariusz Koszuk, szef Ośrodka Zamiejscowego Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

W podobnym tonie wypowiada się Mariola Puławska, zastępca prokuratora rejonowego. - Prokuratury nie otrzymały jeszcze konkretnych wytycznych, wiadomo jednak, że szczepieni będą tylko prokuratorzy.

W Prokuraturze Rejonowej w Chełmie na Covid–19 chorował jeden prokurator i kilka osób z obsługi sekretariatów. Niektórym wydaje się niezrozumiałe, że pracownicy prokuratury, którzy przecież mają stały kontakt z prokuratorami, kłuci razem z nimi nie będą. Takie jednak są wytyczne Rady Ministrów.

Jak czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej: „Pandemia Covid-19 dotknęła grupę zawodową prokuratorów, którzy są na co dzień w ponadprzeciętny sposób narażeni na zakażenie. Biorą udział w oględzinach na miejscach wypadków i przestępstw oraz w sekcjach w zakładach medycyny sądowej, mają częsty i bezpośredni kontakt z personelem medycznym i przedstawicielami służb mundurowych, którzy zostali w pierwszej kolejności zakwalifikowani do szczepień”.

Aby zapewnić ciągłość pracy prokuratury, której działanie jest niezbędne dla sprawnego działania państwa, kierownictwo Prokuratury Krajowej zwróciło się do Ministra Zdrowia z prośbą, aby wziął pod uwagę możliwość objęcia prokuratorów i pracowników prokuratur Narodowym Programem Szczepień razem z innymi osobami należącymi do grupy wysokiego ryzyka zakażeniem. Decyzją Rady Ministrów prokuratorzy mają zostać objęci szczepieniami w grupie pierwszej, po zaszczepieniu tzw. grupy zero, a więc przede wszystkim personelu i pracowników służby zdrowia. W tej samej, co prokuratorzy grupie zostaną zaszczepieni także przedstawicieli innych ważnych z punktu widzenia państwa służb, m.in. policji i wojska.

Do tej grupy, niestety nie zostali zakwalifikowani pracownicy prokuratury, dlatego kierownicy jednostek muszą nadal organizować ich pracę tak, by maksymalnie zminimalizować ich kontakt z innymi osobami i ryzyko zakażenia, m.in. poprzez pracę zdalną lub zmianową.

(apm)

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe