Szczepią medyków, testują nauczycieli

  • 21.01.2021, 07:57
  • GD
Szczepią medyków, testują nauczycieli
Szczepienie medyków przeciw Covid-19 idzie pełną parą. To dobrze, bo w ubiegłym tygodniu pojawiło się nowe ognisko na oddziale chorób wewnętrznych. Sprawnie przebiegały też badania przesiewowe nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi przed powrotem uczniów najmłodszych klas do szkół.

- Pierwszy test u osoby przyjętej na oddział chorób wewnętrznych dał wynik negatywny. Być może wirus jeszcze nie rozwinął się w jego organizmie. Kolejne badanie jednak potwierdziło infekcję. Pozytywny wynik miało również 6 innych pacjentów. Na szczęście nikt z pracowników nie został zakażony - informuje Andrzej Jarzębowski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Krasnymstawie.

Z powodu zakażeń cześć pacjentów została przeniesiona do innych placówek medycznych lub na tzw. łóżka zakaźne w krasnostawskim szpitalu. Po raz kolejny czasowo wstrzymane zostały planowe przyjęcia na oddział chorób wewnętrznych. Realizowane są tam jedynie świadczenia w trybie pilnym.

 

Medycy i pracownicy DPS-ów się szczepią

W ubiegłym tygodniu do Krasnegostawu przyjechał transport kolejnych 270 dawek szczepionki przeciw Covid-19. Przyjęli ją m.in. dyrektorzy szpitala Andrzej Jarzębowski i Paweł Kalinowski. Akcja szczepień trwała nawet w sobotę i niedzielę.

- Na kolejny tydzień zamówiliśmy partię ponad 400 dawek. Będziemy prowadzili szczepienia m.in. wśród mieszkańców domów pomocy społecznej - mówi szef krasnostawskiej lecznicy.

Z informacji uzyskanych od dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krasnymstawie wynika, że pracownicy DPS-ów są już w trakcie przyjmowania pierwszych dawek. Do pensjonariuszy przyjadą natomiast tzw. mobilne zespoły.

- Gotowość do szczepień w DPS Krasnystaw wyraziło 120 pensjonariuszy i 113 pracowników. DPS w Surhowie zgłosił nam 55 mieszkańców i 14 osób tam zatrudnionych. Natomiast z DPS-u w Bończy mamy zapotrzebowanie na szczepionki dla 84 podopiecznych i 23 pracowników. Z domu pomocy społecznej w Żułowie otrzymaliśmy informację o 44 mieszkańcach i kilkunastu pracownikach. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że sytuacja jest dynamiczna. Podane liczby wciąż ulegają zmianie - mówi Waldemar Fedorowicz, dyrektor PCPR Krasnystaw.

 

Pracownicy starostwa uspokojeni?

Biorąc pod uwagę prośby pracowników Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie, starosta Andrzej Leńczuk podjął decyzję o przeprowadzeniu wśród nich (około 70 osób) badań na przeciwciała. Wykonano je w laboratorium SPZOZ Krasnystaw.

- Otrzymałem jedynie ogólne dane. Kilka osób miało podwyższony wynik na przeciwciała po infekcji przebytej najprawdopodobniej w październiku, gdy obowiązywała praca zdalna. Mam nadzieję, że te badania wpłyną na komfort psychiczny pracowników - mówi starosta Andrzej Leńczuk.

Od poniedziałku, 18 stycznia, w starostwie znowu obowiązuje bezpośrednia obsługa interesantów z zachowaniem reżimu sanitarnego. Nie będzie już ściśle określonych godzin odbioru dokumentów z poszczególnych wydziałów.

Starosta dodaje, że 13 stycznia odbyło się kolejne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Krasnymstawie. Z informacji przekazanych przez krasnostawski sanepid wynika, że od początku pandemii potwierdzonych laboratoryjnie było ponad 1,1 tys. zakażeń koronawirusem u mieszkańców powiatu. Połowa zakażonych to mieszkańcy i pracownicy DPS-ów. Z powodu COVID-19 zmarło około 45 osób. Większość z nich miała choroby współistniejące.  

 

Nauczyciele przebadani

Rząd zapowiedział powrót do szkół uczniów klas I-III  w poniedziałek, 18 stycznia. Z tego powodu w ubiegłym tygodniu w całym kraju prowadzone były badania przesiewowe wśród nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. Na pobranie wymazów do testów laboratoryjnych z terenu powiatu zapisało się 323 osób z 26 szkół.

Podobno było kilka przypadków, że ktoś nie stawił się w punkcie drive-thru. Do minionej środy z całej grupy stwierdzono tylko jedno zakażenie, ale badania przesiewowe były rozłożone na cały tydzień. W piątek wójtowie nie mieli jeszcze informacji o wynikach.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe