Co nas czeka w tym roku?

  • 20.01.2021, 07:50 (aktualizacja 22.01.2021, 12:21)
  • AN
Co nas czeka w tym roku?
Plany inwestycyjne miasta są ambitne. Poza kontynuacją zadań już rozpoczętych ratusz chce realizować kolejne, dzięki którym w Chełmie będzie żyło się lepiej. Czy to się uda? Czas pokaże... Najpierw jednak rada miasta musi uchwalić budżet na ten rok.

Na pewno z planów miasta ucieszą się uczniowie trzech szkół, przy których w tym roku powstaną boiska sportowe. Planowane są przy SP nr 7, ZWiPPP nr 1 i przy ZSEiT. Miasto otrzymało na ten cel 1,111 mln zł dofinansowania z Ministerstwo Sportu. Przy każdej z placówek powstanie wielofunkcyjne boisko umożliwiające grę w piłkę nożną, piłkę ręczną, siatkówkę, koszykówkę i tenisa ziemnego. Dodatkowo przy SP nr 7 powstanie skocznia w dal i rzutnia do pchnięcia kulą.

Ponadto, jak informuje Damian Zieliński z gabinetu prezydenta, budynki kilku chełmskich szkół przejdą gruntowną termomodernizację. Wszystko dzięki rządowemu wsparciu w ramach kolejnej transzy środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

- Dzięki temu miasto zrealizuje kilka kluczowych projektów, które znacząco poprawią komfort życia, nauki oraz pracy chełmian. 8 mln zł z pozyskanej kwoty UM przeznaczy na termomodernizację budynków chełmskich szkół. Remont przejdą m.in. Szkoła Podstawowa nr 5 i IV Liceum Ogólnokształcące - wyjaśnia Zieliński. - Inwestycje obejmą głęboką modernizację i zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Będzie to np. ocieplenie stropodachów, dachów, ścian zewnętrznych, ścian zewnętrznych przy gruncie, wymiana okien i drzwi zewnętrznych oraz modernizacja instalacji centralnego ogrzewania wraz z montażem absorpcyjnej gazowej pompy ciepła.

 

Koniec w tym roku

Na ten rok zaplanowano zakończenie kilku istotnych dla mieszkańców inwestycji. Wśród nich jest przebudowa ul. Hutniczej. Zadanie będzie realizowane z dofinansowaniem z Funduszu Dróg Samorządowych. Dotacja wynosi nieco ponad milion złotych.

- Remont ul. Hutniczej obejmie wymianę nowej nawierzchni i chodników na odcinku o długości prawie 200 metrów. Od skrzyżowania przed nieruchomością PKS-u do wybudowanej przed dwoma laty drogi prowadzącej do strefy przemysłowej - wyjaśnia Zieliński.

Na październik zaplanowano finisz przebudowy drogi krajowej nr 12. Jeszcze niedawno Budimex - wykonawca remontu - informował, że być może prace zakończą się nawet wcześniej, ponieważ pogoda sprzyja drogowcom.

W tym roku ma być też gotowe Chełmskie Centrum Aktywności Gospodarczej. To jedna z najważniejszych inwestycji w Chełmie w ostatnich latach. 

– Projekt ma rozwinąć przedsiębiorczość w naszym mieście i dać szansę młodym ludziom na to, żeby swoją pierwszą działalność gospodarczą mogli rozpocząć i realizować właśnie w Chełmie, żeby nie musieli szukać potrzebnej powierzchni poza granicami miasta – mówił jeszcze podczas podpisywania umowy z wykonawcą prezydent Chełma.

Wartość umowy podpisanej z wykonawcą opiewa na 29 mln 897 tys. zł, z czego 85 proc. stanowi dotacja z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 - Działanie 3.1 Tereny inwestycyjne.

Powoli dobiega końca również przebudowa basenu przy SP nr 8. To inwestycja oszacowana na ponad 8,5 mln zł, z czego 3,5 mln zł to rządowe wsparcie.

 

Które ulice do remontu?

Miasto myśli o remoncie kolejnego odcinka ulicy Lubelskiej. Chodzi o kompleksową przebudowę części od Chełmskiego Parku Wodnego, za skrzyżowaniem z ul. Koszarową. Jak informuje ratusz, urzędnicy zamierzają aplikować o dofinansowanie tego zadania.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku przebudowy ulic: Wolwinów i Gajowej. Damian Zieliński z gabinetu prezydenta wyjaśnia, że dokumentacja projektowa jest w przygotowaniu. W ramach zadania planowane są: budowa kanału technologicznego, oświetlenia ulicznego i kanalizacji deszczowej wraz z przebudową i zabezpieczeniem infrastruktury technicznej: sieci elektroenergetycznej, teletechnicznej, wodociągowej, gazowej i kanalizacji sanitarnej. W przypadku ulicy Wolwinów chodzi o odcinek o długości nieco ponad 2 tys. metrów, w przypadku Gajowej - trochę ponad 300 m.

Wygląda na to, że miasto szykuje się również do przebudowy ul. Wiercieńskiego od ul. Lwowskiej do ul. Bazylany. Mieszkańcy tej części miasta mogą liczyć na budowę kanalizacji deszczowej i kanału technologicznego wraz z przebudową i zabezpieczeniem niezbędnej infrastruktury technicznej: sieci elektroenergetycznej, oświetlenia ulicznego, sieci teletechnicznej, wodociągowej, gazowej i kanalizacji sanitarnej. Chodzi o odcinek ok. 915 m. Na tym nie koniec. Druga część tej inwestycji obejmuje przebudowę ul. Bazylany od Wiercieńskiego do Łanowej. W tym wypadku mowa o odcinku o długość nieco ponad 600 m.

W tym roku ratusz zamierza ubiegać się też o dofinansowanie przebudowy ulicy Ogrodowej. Trwają przygotowania dokumentacji projektowej. Jeśli zadanie będzie realizowane, mieszkańcy zyskają m.in. nowe oświetlenie uliczne i kanalizację deszczową. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ulic Piwnej i Złotej oraz Zawadówka, Włodawska. Urzędnicy zamierzają pozyskać też dofinansowanie na modernizację całego odcinka al. Piłsudskiego.

Na ten rok zaplanowano także rozpoczęcie prac nad budową południowej obwodnicy miasta. Chodzi o przygotowanie do opracowania koncepcji programowej przedsięwzięcia.

 

Co z młynem i pałacem

Jak informuje Zieliński, w ratuszu trwają przygotowania kolejnych, zupełnie nowych inwestycji z udziałem środków zewnętrznych, o ile oczywiście miasto je pozyska. Na pozwolenie na budowę czeka m.in. adaptacja Młyna Michalenki na centrum kultury. Jak formalności się zakończą, miasto będzie szukać możliwości dofinansowania tej inwestycji. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Pałacu Kretzschmarów. Budynek, w którym obecnie mieści się Urząd Stanu Cywilnego, jest w fatalnym stanie. Już w czerwcu 2019 roku prezydent Chełma informował, że musi go wyłączyć z użytkowania. Ostatecznie tak się nie stało, USC nie zmienił swojej lokalizacji. Od czasu deklaracji prezydenta minęło prawie półtora roku. W międzyczasie udało się jedynie opracować dokumentację remontu budynku. Trwają procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę, następnie urzędnicy rozejrzą się za jakimś dofinansowaniem.

 

Wielka niewiadoma

Na finansowe wsparcie zewnętrzne oczekuje kaplica przy ul. Św. Mikołaja, wchodząca w skład Muzeum Ziemi Chełmskiej. Projekt jest na liście rezerwowej RPO, więc są szanse. W ramach projektu budynek kaplicy zostanie wyremontowany, a teren wokół zagospodarowany. Wykonane mają być prace hydroizolacyjne, murarskie, tynkarskie, stolarskie, sanitarne, c.o., elektryczne. Odnowiony budynek otrzyma niezbędne wyposażenie. Ze względu na wartość historyczną roboty będą prowadzone pod nadzorem archeologicznym i konserwatora zabytków.

Miasto ponadto czeka na ocenę wniosku dotyczącego rewitalizacji parku międzyosiedlowego. Nie ma też jeszcze wiadomości na temat dofinansowania projektu Zielone Miasto Chełm. Chodzi o pozyskanie 40 mln zł z funduszy norweskich w ramach programu "Rozwój lokalny".

W tym roku urząd składa też wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie zakupu zero- i niskoemisyjnych autobusów. Przypomnijmy, wymiana taboru miejskiej komunikacji na ekologiczny to jedna z obietnic wyborczych obecnego prezydenta miasta, podobnie jak rewitalizacja osiedla Dyrekcja. Jak informują urzędnicy ratusza, trwają przygotowania do opracowania koncepcji tego zadania. Urzędnicy zastanawiają się też nad koncepcją Centrum Sportów Wodnych Glinianki.

AN

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe