Chcemy remontu DW837!

  • 15.01.2021, 09:37
  • GD
Chcemy remontu DW837! - Na krótkim odcinku można znaleźć co najmniej kilkanaście takich rozlewisk. Chętnie pokazałbym marszałkowi również miejsca, w których ginęli ludzie - mówi Stanisław Chojda.
Ponad 270 osób podpisało się pod petycją do marszałka województwa w sprawie niezwłocznej modernizacji drogi wojewódzkiej nr 837. Domagają się jej na odcinku od Nielisza do Żółkiewki.

Inicjatorami petycji są mieszkańcy gminy Rudnik. Postulaty poparli również ich sąsiedzi z gmin Nielisz i Żółkiewka, którzy borykają się z podobnymi problemami. Chcą, aby podległy marszałkowi Jarosławowi Stawiarskiemu Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie dokonał modernizacji w standardzie podobnym jak na odcinku Sitaniec-Nielisz.

- Nasze starania w tej sprawie mają już kilkuletnią historię. Zapoczątkowała ją petycja posła Sławomira Zawiślaka, która zaowocowała rozbudową tej drogi na odcinku Sitaniec-Nielisz. Następnie była petycja radnych i sołtysów gminy Rudnik wniesiona 26 marca 2019 roku. Choć zarząd województwa rozpatrzył ją pozytywnie, wciąż nie możemy doczekać się poprawy stanu nawierzchni DW837 - mówi Stanisław Chojda z gminy Rudnik.

Autorzy petycji argumentują, że droga wojewódzka nr 837 nie spełnia wymogów technicznych. Wyboje i pofałdowania nawierzchni stwarzają zagrożenie dla jej użytkowników. Groźne są również powstające okresowo rozlewiska, bo pobocza są znacznie wyżej od jezdni. Brakuje bezpiecznego miejsca dla pieszych i rowerzystów.

Stan drogi systematycznie się pogarsza z powodu niewłaściwie prowadzonych napraw. Ponadto z powodu tych wieloletnich zaniedbań każdego roku dochodzi tam do śmiertelnych wypadków. Autorzy petycji podają, że na DW837 tylko w granicach gminy Rudnik zginęło w ostatnich latach prawie 10 osób. 

Droga wojewódzka nr 837 o długości ok. 65 km jest alternatywną trasą dla drogi krajowej nr 17 z Lublina do Zamościa. Rozpoczyna się w Piaskach, a kończy w Sitańcu. Przebiega przez powiaty: świdnicki, krasnostawski i zamojski. Zakończona rok temu przebudowa 16,4 km odcinka Sitaniec-Nielisz kosztowała ponad 156 mln zł.

Z ostatniej odpowiedzi na petycję mieszkańców radnych i sołtysów z gminy Rudnik wynika, że rozbudowa 19,5- kilometrowego odcinka Nielisz-Żółkiewka szacowana jest na ok. 180 mln zł. Najbardziej zniszczony jest jednak inny fragment drogi wojewódzkiej 837. Chodzi o odcinek Częstoborowice-Żółkiewka (ok. 14,5 km), którego przebudowa będzie rozpatrywana w pierwszej kolejności.

Warto dodać, że 3 miesiące temu z podobną petycją wystąpili mieszkańcy gminy Rybczewice w powiecie świdnickim. Radni sejmiku województwa rozpatrzyli ją na grudniowej sesji. Z odpowiedzi wynika, że rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 837 na odcinku Częstoborowice-Nielisz (łącznie ok. 34 km) jest rekomendowana do realizacji w przyszłej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 w oparciu o projekt Programu Strategicznego Rozwoju Transportu Województwa Lubelskiego. 

Niezależnie od tego rozbudowa DW837 została zgłoszona również do Krajowego Planu Odbudowy w ramach projektu pn. „Poprawa spójności komunikacyjnej do sieci TEN-T poprzez rozbudowę dróg wojewódzkich”. Do czasu pozyskania funduszy na realizację tego zadania ZDW w Lublinie zamierza wykonywać kompleksowe remonty cząstkowe oraz wszelkie prace w zakresie bieżącego utrzymania dróg zapewniających bezpieczeństwo użytkownikom.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe