Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama

Opieka wytchnieniowa i asystent

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Chełmie po raz kolejny stara się o pieniądze na realizację usług w ramach dwóch programów: Opieki Wytchnieniowej i Asystenta Osobistego Osoby Niepełnosprawnej. W tym roku z obu form wsparcia skorzystało 111 osób.
Opieka wytchnieniowa i asystent

Jest się o co starać, bo w ramach programów samorząd może otrzymać wsparcie w wysokości do 100 proc. kosztów ich realizacji.

W ramach Opieki Wytchnieniowej Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Chełmie w tym roku w formie pobytu dziennego zapewnił opiekę 25 osobom, w tym 10 dzieciom. 15 osób (członkowie rodziny lub opiekunowie) skorzystało z poradnictwa specjalistycznego. Na realizacje tych usług otrzymał 163 tysiące 200 złotych.

- Więcej osób skorzystało z pomocy asystenta - mówi Katarzyna Sokołowska, dyrektor chełmskiego MOPR. - W ramach tego programu objęliśmy opieką 71 osób. Nasi asystenci przepracowali z nimi ponad 7 tysięcy godzin. Dyrektor dodaje, że ta forma wsparcia cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W edycji 2020 r. na te działania MOPR dostał ponad milion 131 tysięcy złotych. 

Opieka wytchnieniowa to program, który powstał po to, by choć w pewnym stopniu odciążyć opiekunów osób niepełnosprawnych. Dzięki niemu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki mogą mieć czas dla siebie. Mogą go przeznaczyć na odpoczynek, regenerację czy załatwienie niezbędnych spraw.

Program składa się z trzech modułów. Pierwszy przewiduje 240 godzin dla opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu dziennego, drugi - 14 dni w ramach pobytu całodobowego, a trzeci umożliwia skorzystanie ze specjalistycznego poradnictwa, na przykład psychologa czy dietetyka.

Celem programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” jest zwiększenie szans osób niepełnoprawnych na prowadzenie bardziej samodzielnego i aktywnego życia. Asystent pomaga niepełnosprawnemu między innymi w przemieszczaniu się, w zakupach, w załatwianiu spraw urzędowych, w nawiązaniu kontaktu i współpracy z różnego rodzaju organizacjami, w korzystaniu z dóbr kultury i w wykonywaniu codziennych  czynności - oczywiście z aktywnym udziałem swojego podopiecznego.

Uczestnicy obu programów, którym przyznano pomoc, nie ponoszą żadnych opłat. Na złożenie wniosków samorządy mają czas do końca grudnia. Na realizację przyszłorocznej Opieki Wytchnieniowej rząd przeznaczył 50 mln zł, a Asystenta Osobistego Osoby Niepełnosprawnej 80 mln zł. Pieniądze pochodzą z Funduszu Solidarnościowego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Shifo 14.03.2021 18:27
Właśnie 17032021,mam badanizonya w szpitalu 3 miesiace szukam opiekuna dla żony na wózku a miasto nie złożyło wniosku o opiekę całodobową także nie siejcie propagandy.

Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama