Blisko 12 milionów na inwestycje w szpitalu

  • 15.12.2020, 10:28 (aktualizacja 18.12.2020, 11:20)
  • szer
Blisko 12 milionów na inwestycje w szpitalu
Chełmski szpital otrzymał pieniądze na realizację aż siedmiu projektów dotyczących modernizacji szpitalnych oddziałów i laboratorium mikrobiologicznego. Powstanie też Chełmski Kompleks Opieki Okołoporodowej oraz izolatorium.

Kamila Ćwik, dyrektor szpitala nie kryje satysfakcji.

- W wykazie Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych znalazło się aż 7 z 10 inwestycji, które chcieliśmy zrealizować – mówi. - Były bardzo potrzebne, a pandemia jeszcze bardziej to uwidoczniła.

Na co przeznaczone zostały pieniądze z RFIL?

Modernizacja oddziałów

Najwięcej pieniędzy, bo 4 miliony złotych szpital otrzymał na modernizację oddziałów: obserwacyjno-zakaźnego, pulmonologicznego i medycyny paliatywnej oraz poradni przeciwgruźliczej.

- To ważna inwestycja, również pod kątem dostosowania do możliwości pełnienia funkcji izolacyjnych na potrzeby pacjentów z podejrzeniem lub rozpoznaniem COVID-19 - wyjaśnia dyrektor szpitala.

Przewidziana jest wymiana sprzętu, remont sal, gabinetów zabiegowych oraz wymiana wyeksploatowanych wind pawilonów szpitalnych B i C, zakup agregatu prądotwórczego - rezerwowego źródła zasilania dla szpitala.

Szacunkowa wartość zadania to 5 milionów 520 tysięcy złotych.

Chełmski Kompleks Opieki Okołoporodowej

Drugą ważną inwestycją jest stworzenie Chełmskiego Kompleksu Opieki Okołoporodowej. – Kobiety chcą rodzić w komfortowych warunkach – dodaje dyrektor. Przyznaje równocześnie, że pandemia wymusiła reorganizację pracy na bloku porodowym i oddziale położniczym. Stąd potrzeba modernizacji i wyposażenia dotychczasowych pomieszczeń przeznaczonych na opiekę nad ciężarną. Chodzi np. o salę cięć cesarskich, salę porodów rodzinnych, sal pobytowych z nowoczesnym wyposażeniem, traktu porodowego i pomieszczeń do łagodzenia bólu porodowego. Inwestycja zakłada również remont poradni ginekologiczno-położniczej oraz utworzenie pracowni urodynamicznej.

- Przyjęte rozwiązania uwzględniają zwiększenie bezpieczeństwa epidemiologicznego związanego z COVID-19 – mówi dyrektor Ćwik.

Na utworzenie ChKOO szpital otrzymał 3 miliony złotych. Całkowity koszt inwestycji to 3 miliony 600 tysięcy złotych.

Utworzenie izolatorium

Kolejna inwestycja, którą szpital będzie realizował, również ma związek z pandemią. Chodzi o utworzenie izolatoriów w budynku administracyjno-hotelowym szpitala. Powstanie 10 segmentów znajdujących się na 3 i 4 piętrze budynku. Izolatoria zostaną stworzone na potrzeby osób, które nie mogą odbyć kwarantanny w domu oraz osób chorych na COVID-19 o łagodnym przebiegu. Opiekę nad pacjentami sprawować będzie personel oddziału zakaźnego. W izolatoriach pobierane będą wymazy na obecność koronawirusa. Remont i wyposażenie pomieszczeń mają kosztować 405 tysięcy złotych i w 100 procentach sfinansowane zostaną z RFIL.

Pracownia genetyczna

Zmodernizowane zostanie również laboratorium mikrobiologiczne, które funkcjonuje w ramach Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej. – Chcemy stworzyć pracownię genetyczną przeznaczoną do badań RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2 – zdradza dyrektor. Niezbędny będzie zakup sprzętu medycznego i wyposażenia, a także integracja analizatora genetycznego i urządzeń laboratoryjnych ze szpitalnym systemem informatycznym. Konieczny jest też zakup testów genetycznych. Całkowity koszt przedsięwzięcia to blisko 837 tysięcy złotych i tyle szpital otrzymał na jego realizację.

Zakup mammografu

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych sfinansuje (856 tys. zł) zakup mammografu na potrzeby Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej. – Nasz 10-letni, analogowy mammograf jest już mocno wyeksploatowany – przyznaje dyrektor Ćwiek. - Czasami wręcz uniemożliwia uzyskanie wyników badań jakościowo odpowiadających aktualnym standardom diagnostycznym. Ponosimy znaczne koszty napraw części ulegających awariom.

Wyniki testów akredytacyjnych mammografu wskazują, że w przyszłym roku nie zostanie on dopuszczony do użytku.

Modernizacja systemu ciepłowniczego

- Musimy dostosować system ciepłowniczy do zmieniających się wymagań technologicznych i technicznych – mówi Kamila Ćwik.

Inwestycja pozwoli na eliminację technologii parowej i umożliwi uzyskanie oszczędności eksploatacyjnych, co znacznie poprawi sytuację finansową szpitala. Ograniczone zostaną nie tylko starty ciepła, ale również emisja gazów cieplarnianych do atmosfery.

Koszt inwestycji to 1 milion 450 tysięcy złotych, z czego milion to dofinansowanie z RFIL.

Modernizacja głównego budynku szpitala

Projekt obejmie modernizację, adaptację i remonty pomieszczeń, by dostosować je do aktualnych wymagań diagnozowania, leczenia i opieki nad pacjentami oraz sanitarnych i akredytacyjnych. Ponadto przewiduje remont dachu pawilonu 1A. W konsekwencji, poprzez eliminację istniejących utrudnień technicznych i organizacyjnych, poprawią się warunki hospitalizacji i pracy personelu.

Prace kosztować będą 1 milion 750 tysięcy złotych. Szpital otrzymał na ten cel 1,5 miliona złotych.

- Wszystkie inwestycje będziemy chcieli zakończyć do 2022 roku – mówi dyrektor i już przeprasza za niedogodności związane z prowadzonymi pracami.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe